Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... respingere dosar concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

respingere dosar concurs

buna ziua,
va deranjez cu urmatoarea problema:
-mi-am depus dosarul pentru participarea la un concurs de angajare pentru un post de Sef Serviciu Administrativ la o institutie publica
-postul are ca si cerinte studii universitare de licenţă, în domeniul economic, inginerie (nu se specifica ce fel de inginer - deci deduc ca orice inginer este bun)
-eu am absolvit facultatea de matematica-informatica - pe diploma imi scrie specializarea matematica - informatica(durata studiilor a fost de 4 ani - am absolvit in 2003)
-conform M.Of. nr.561 din 08.08.2011 Ocupaţii posibile după obţinerea Diplomei de licenţă - în Clasificarea Ocupaţiilor din Romania (asa cum am vazut aici [ link extern ] ) ,
eu pot sa ocup si post de inginer de sistem in informatica/inginer de sistem software printre altele cu diploma care o am
-dosarul mi-a fost respins si nu pot participa la concurs pe motiv ca nu indeplinesc cerintele legate de studii
-eu consider inca ca am dreptate si din moment ce pot ocupa un post de inginer de sistem in informatica/inginer de sistem software inseamna ca indeplinesc cerinta de studii universitare de licenţă, în domeniul inginerie
Intrebarea mea este daca am sau nu dreptate
multumesc anticipat
sosobi, utilizator
Parerea mea este ca nu aveti dreptate ... absolvirea unei facultati de matematica-informatica nu echivaleaza cu diploma de inginer ...

Cred ca cei care au organizat acel concurs trebuia sa explice mai mult la studii ....
si atunci inginer de sistem software(ingineria este atat in domeniul fizic cat si in cel virtual) ce este?tot inginer este si acela.daca specificau foarte clar ce tipuri de ingineri doresc nu comentam dar asa nu cred ca au dreptate sa imi respinga dosarul.multumesc pentru raspuns
Cred ca problema nu este ce functii se pot ocupa in baza unei diplome de licenta, asa cum sustineti dvs ...ci daca facultatea absolvita poate fi echivalata cu o facultate tehnica - mentalitatea angajatorilor este ca numai cei care au absolvit o facultate de tehnica - politehnica - pot ocupa posturi de inginer ...
Nu am mai mentionat dar eu am si o Diploma de Studii Academice Postuniversitare in Informatica Aplicata si Programare (cursuri de 2 ani la Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca) .Am depus si aceasta diploma la dosar.Deci am si o diploma de facultate tehnica.Nu stiu mentalitatea lor dar nu vad ce argument legal au sa ma respinga.Multumesc
As putea afirma ca argumentul lor nu are baza legala ... poate fi unul neortodox (P.C.R.).

Absolvirea unor cursuri postuniversitare nu echivaleaza cu absolvirea unei facultati tehnice ..