Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... OPC
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

OPC

As vrea sa stiu daca O.P.C.are dreptul de a controla un S.R.L.a carui domeniu de activitate nu vizeaza consumatorul final.Mentionez ca domeniul de activitate este comertul en-gros.
are dreptul sa controleze orice activitate care are un consumator.
Consumatorul final nu este persoana fizica in acest caz,este DOAR persoana juridica.Se aplica si in acest caz?Multumesc.
Are acces in locurile unde se produc, depoziteaza, comercializeaza produse si se presteaza servicii catre populatie.
tiberiussly a scris:

Consumatorul final nu este persoana fizica in acest caz,este DOAR persoana juridica.Se aplica si in acest caz?Multumesc.

Si persoana juridica este asimilata consumatorului....in acest caz este vorba de un distribuitor (furnizor) si deci trebuie sa respecte drepturile consumatorului si aceasta persoana juridica. Prin urmare , este legal un control al OPC-ului la aceasta firma.