avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce controale pot sa am
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce controale pot sa am

am un srl neplatitor de tva
vreu sa-mi deschid un magazin cu haine intr-un angro
de la ce institutii pot sa am control si ce acte trebuie sa prezint precizez ca eu ca patron voi fi si vinzator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:31, 3 Iulie 2011
Va puteti astepta la controale de la toate institutiile statului. Trebui sa le prezentati toate actele pe care vi le solicita , in legatura cu activitatea desfasurata.
va rog mai explicit de unde si ce acte trebui sa prezint
multumesc
crina 100 a scris:

va rog mai explicit de unde si ce acte trebui sa prezint
multumesc


cititi legislatia cu privire la forma de organizare si activitatea desfasurata, in plus ITM va poate cere orice conform legii .
crina 100 a scris:

am un srl neplatitor de tva
vreu sa-mi deschid un magazin cu haine intr-un angro
de la ce institutii pot sa am control si ce acte trebuie sa prezint precizez ca eu ca patron voi fi si vinzator


Activitatea financiara poate fi controlata de Garda Financiara, Politie ... pe linie de relatii de munca, securitatea si sanatatea in munca puteti avea controale de la ITM si/sau Inspectia Muncii.

Pe linie de respectare a dispoziţiilor legale privind protecţia consumatorilor, referitoare la securitatea produselor şi serviciilor, precum şi la apărarea drepturilor legitime ale consumatorilor, prin efectuarea de controale pe piaţă la producători, importatori, distribuitori, vânzători, prestatori de servicii şi în unităţile vamale, având acces la locurile în care se produc, se depozitează ori se comercializează produsele sau în care se prestează serviciile, precum şi la documentele referitoare la acestea puteti avea control de la Autoritatea Naţionala pentru Protecţia Consumatorilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anpc dianaboghean34262 dianaboghean34262 Buna ziua!este competenta AUTORITATEA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORULUI sa preia si sa faca ceva in privinta unei reclamatii facuta de catre un client la adresa ... (vezi toată discuția)
Probleme cu telefonia mobila gritosu gritosu Buna ziua, am o problema si nu stiu exact unde sa ma indrept, sau daca este legal ceea ce se intampla. In luna martie am cerut rezilierea abonamentului de ... (vezi toată discuția)
Opc tiberiussly tiberiussly As vrea sa stiu daca O.P.C.are dreptul de a controla un S.R.L.a carui domeniu de activitate nu vizeaza consumatorul final.Mentionez ca domeniul de activitate ... (vezi toată discuția)