Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Amenzi persoana decedata
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Amenzi persoana decedata

Am inteles ca pv de amenda poate fi scazut din evidenta directiei de impozite si taxe locale , in baza certificatului de deces conform art.29 din codul de procedura fiscala. N-am gasit articolul pe site sa vad exact ce presupune . Ma poate ajuta cineva ?

Pe site din cautari am gasit :
Art. 29 Drepturile şi obligaţiile succesorilor

(1) Drepturile şi obligaţiile din raportul juridic fiscal trec asupra succesorilor debitorului în condiţiile dreptului comun.

(2) Dispoziţiile alin. (1) nu sunt aplicabile în cazul obligaţiei de plată a sumelor ce reprezintă amenzi aplicate, potrivit legii, debitorului persoană fizică.

Mai exista alt articol 29 priviind procedura fiscala ?

inger_parasit2013, utilizator
Doamna,
Ati citat prevederea la care va referiti. textul de lege se interpreteaza in sensul urmator : doar obligatiile fiscale, altele decat amenzile, trec asupra mostenitorilor. Asadar , amenzile nu se transmit mostenitorilor.

E suficient sa invocati ca mostenitorii nu trebuie sa plateasca amenzile date defunctului.
Lucian Huzum, Consilier juridic