avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Amenzi persoana decedata
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Amenzi persoana decedata

Am inteles ca pv de amenda poate fi scazut din evidenta directiei de impozite si taxe locale , in baza certificatului de deces conform art.29 din codul de procedura fiscala. N-am gasit articolul pe site sa vad exact ce presupune . Ma poate ajuta cineva ?

Pe site din cautari am gasit :
Art. 29 Drepturile şi obligaţiile succesorilor

(1) Drepturile şi obligaţiile din raportul juridic fiscal trec asupra succesorilor debitorului în condiţiile dreptului comun.

(2) Dispoziţiile alin. (1) nu sunt aplicabile în cazul obligaţiei de plată a sumelor ce reprezintă amenzi aplicate, potrivit legii, debitorului persoană fizică.

Mai exista alt articol 29 priviind procedura fiscala ?


Ultima modificare: Miercuri, 10 Aprilie 2013
inger_parasit2013, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 10:10, 10 Aprilie 2013
Doamna,
Ati citat prevederea la care va referiti. textul de lege se interpreteaza in sensul urmator : doar obligatiile fiscale, altele decat amenzile, trec asupra mostenitorilor. Asadar , amenzile nu se transmit mostenitorilor.

E suficient sa invocati ca mostenitorii nu trebuie sa plateasca amenzile date defunctului.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Aprilie 2013
Lucian Huzum, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere creante catre mostenitori maier_raul2000 maier_raul2000 Buna ziua am o speta sper sa ma puteti ajuta. Persoana X mostenitoarea defunctului Y solicita stergerea datoriilor reprezentand amenzi neachitate luate in ... (vezi toată discuția)
Scadere debite ukzspan ukzspan Daca un om a decedat si are amenzi neachitate, acestea se scad pe baza certificatului de deces. Va rog unde scrie treaba aceasta (in afara de art. 176 ... (vezi toată discuția)
Obligatii restante ale persoanei decedate? sorina_elena sorina_elena Buna ziua. Va rog sa binevoiti a-mi elucida urmatoarea problema intampinata. Un contribuabil a decedat lasand in urma bunuri urmaribile dar totodata si ... (vezi toată discuția)