Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri asigurare accident auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri asigurare accident auto

buna ziua!
va rog sa ma ajutati cu un sfat. cum trebuie procedat pentru deschiderea unui dosar de daune in cazul unui accident auto soldat cu victime decedate?
fii victimei vor sa ceara de la firma de asigurare despagubiri si nu stiu cum trebuie sa procedeze.
multumesc!
E o procedura mai complexa. Se deschide dosarul de dauna pentru partea de daune morale. Probabil ca sumele oferite vor fi mici si va trebui sa va constituiti ca parte civila in dosarul penal. Aici veti avea nevoie de o firma specializata sau un avocat care a mai solutionat cu succes astfel de spete. Variante de a merge pe cont propriu in astfel de situatii, este din punctul meu de vedere egala cu un esec.
Pentru solicitarea acestor daune trebuie sa se adreseze o cerere de despagubiri la asiguratorul persoanei vinovate de producerea accidentului iar in caz de refuz de plata sau daca suma acordata este prea mica, se va face actiune in instanta.

Cererea catre asigurator trebuie sa cuprinda cateva elemente importante- cuantumul pretentiilor, justificarea acestora, dovezi, etc.