Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu un motociclist care vrea despăgubiri de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu un motociclist care vrea despăgubiri de la mine, chiar dacă am RCA. Pot fi obligat să le plătesc eu?

buna seara am si eu o problema am facut un accident cu un motociclist .politia a zis ca eu sunt vinovat si mi-a facut dosar penal. conducatorul motorului are cateva probleme de sanatate de la politie am aflat ca are clavicula fracturata .azi am fost la el acasa sa ma interesez de el si familia lui ma luat ca s-a agravat si ca ei vor sa ma dea in judecata pentru dezpagubiri ..... eu am rca valabil ....dar ei nu vor rca ei vor ca eu sa platesc tot .......ce e de facut?
Manuela Rășină, administrator
(1) va trebuie un avocat avand in vedere atat dosarul penal cat si pretentiile civile ale victimei;
(2) asiguratorul plateste atat daunele materiale cat si cele care rezulta din vatamarea sanatatii si integritatii sau daune morale;
(3) pentru orice pretentii materiale nesatisfacute de asigurator, victima se poate adresa instantei;

deci: va angajati aparator, urmati sfaturile acestuia, nu datorati nimic deocamdata victimei, momentan este treaba asiguratorului. Intre timp daca doriti sa va interesati de starea victimei, o faceti prin agentii de politie sau vizite la spital daca este cazul, nu la domiciliul acestuia.
cei de la rca am vb eu cu ei si au spus ca da rca va platiti tot doar ca victima nu vrea rca ,,,,
Am inteles asta. Insa victima nu are un drept de a alege de unde doreste sa primeasca despagubiri. Daca doriti sa faceti plati voluntare, este evident optiunea dvs, nu prea aveti in schimb drept de regres impotriva asiguratorului pentru sumele platite, deci vor ramane bani dati si atat.
ok multumesc mult pentru ajutor
Orice suma platita de cel vinovat, dovedite cu acte, in favoarea victimei se poate recupera de la societatea de asigurare RCA.

Cornelia Dayes a scris:

Am inteles asta. Insa victima nu are un drept de a alege de unde doreste sa primeasca despagubiri. Daca doriti sa faceti plati voluntare, este evident optiunea dvs, nu prea aveti in schimb drept de regres impotriva asiguratorului pentru sumele platite, deci vor ramane bani dati si atat.