avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu un motociclist care vrea despăgubiri de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu un motociclist care vrea despăgubiri de la mine, chiar dacă am RCA. Pot fi obligat să le plătesc eu?

buna seara am si eu o problema am facut un accident cu un motociclist .politia a zis ca eu sunt vinovat si mi-a facut dosar penal. conducatorul motorului are cateva probleme de sanatate de la politie am aflat ca are clavicula fracturata .azi am fost la el acasa sa ma interesez de el si familia lui ma luat ca s-a agravat si ca ei vor sa ma dea in judecata pentru dezpagubiri ..... eu am rca valabil ....dar ei nu vor rca ei vor ca eu sa platesc tot .......ce e de facut?
Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Laszlo Bicsak , Alte profesii 09:25, 7 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
(1) va trebuie un avocat avand in vedere atat dosarul penal cat si pretentiile civile ale victimei;
(2) asiguratorul plateste atat daunele materiale cat si cele care rezulta din vatamarea sanatatii si integritatii sau daune morale;
(3) pentru orice pretentii materiale nesatisfacute de asigurator, victima se poate adresa instantei;

deci: va angajati aparator, urmati sfaturile acestuia, nu datorati nimic deocamdata victimei, momentan este treaba asiguratorului. Intre timp daca doriti sa va interesati de starea victimei, o faceti prin agentii de politie sau vizite la spital daca este cazul, nu la domiciliul acestuia.
cei de la rca am vb eu cu ei si au spus ca da rca va platiti tot doar ca victima nu vrea rca ,,,,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am inteles asta. Insa victima nu are un drept de a alege de unde doreste sa primeasca despagubiri. Daca doriti sa faceti plati voluntare, este evident optiunea dvs, nu prea aveti in schimb drept de regres impotriva asiguratorului pentru sumele platite, deci vor ramane bani dati si atat.
ok multumesc mult pentru ajutor
Orice suma platita de cel vinovat, dovedite cu acte, in favoarea victimei se poate recupera de la societatea de asigurare RCA.

Cornelia Dayes a scris:

Am inteles asta. Insa victima nu are un drept de a alege de unde doreste sa primeasca despagubiri. Daca doriti sa faceti plati voluntare, este evident optiunea dvs, nu prea aveti in schimb drept de regres impotriva asiguratorului pentru sumele platite, deci vor ramane bani dati si atat.

Alte discuții în legătură

Accident rutier soldat cu deces vostinarcornel vostinarcornel buna seara.Ma numesc Cornel ,sunt din Arad.As avea nevoie de ajutorul dvs. in legatura cu un accident soldat cu deces.,v-am contactat din partea familiei ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla daca nu platesc pretentiile victimei accidentate? nutza nutza am accidentat o persoana pe trecerea de pietoni,iar medicul legist i-a dat f multe zile de ingrijiri medicale,intre 130-140 zile,nu ne-am putut impaca,am ajuns ... (vezi toată discuția)
Accident si asigurari adinaciosescu adinaciosescu Buna ziua.As dori sa stiu daca asigurarea RCA plateste (acopera ) spitalizarea in cazul vatamarilor corporale din culpa cu 24 de zile de spitalizare si in ce ... (vezi toată discuția)