avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat

As vrea sa ma ajutati intrucat sunt noua in domeniu,nu am pe cine sa intreb ,de aceea am apelat la acest site.
Un magazin de produse alimentare cu casa de marcat ,ce trebuie sa predea contabilului in afara de rola de la casa de marcat.
Si contabilul ce face cu acea rola ,adica trebuie sa inreg tot ce este pe acea rola?
Imi puteti spune daca pt tigarile care se vand in magazine exista vreOo regula din punct de vedere contabil?
Ultima modificare: Miercuri, 10 Aprilie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: violetaanna , utilizator 12:19, 10 Aprilie 2013
Rola martor de la casa de marcat ramane la firma nu la contabil.
La sfarsitul zilei scoateti raportul z de la casa de marcat.Acesta se trece in registrul de casa zilnic la partea de incasari.
Daca registrul de casa e tinut de salariatii de la magazin, la sfarsitul lunii ii dati contabilului un exemplar din paginile completate din acest registru impreuna cu raportul zilnic z si paginile din registrul NIR si cu facturile.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Aprilie 2013
george-neagu, moderator
reg de casa nu este tinut de salariatul magazinului,se scoate raportul z dar la sf lunii.

multumesc pt amabilitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate i.i florin_magdici florin_magdici Buna, Am cateva nelamuriri cu privire la preluarea unei I. I caen-comert prod alimentare si nealimentare, tigari, tutun pe scurt un chiosc de cartier Din ... (vezi toată discuția)
Z in raport de gestiune zilnica Eduard Ciprian Slai Eduard Ciprian Slai am o nedumerire. in raport de gestiune zilnica, incasarile, z-ul scos de casa de marcat, poate fi trecut in raport in ziua urmatoare? exemplu: aseara la ... (vezi toată discuția)
Evidenta contabila pfa Viorel8891 Viorel8891 Buna ziua,activez ca Persoana Fizica Autorizata si as dori sa aflu ce evidenta contabila sunt obligat sa am daca obtin venituri din activitati comerciale in ... (vezi toată discuția)