Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenda revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenda revisal

Buna ziua,
Va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema legata de revisal.
Am uitat sa transmit in revisal un salariat cu o zi anterioara angajarii si l-am transmis cu intarziere. la 1 luna dupa angajare.
imi puteti spune daca l-am transmis fara sa constate nici un organ de control acest lucru se aplica amenda? daca au trecut 6 luni de la savarsire fapta, aceasta se prescrie? si conform carei legi se prescrie?
multumesc!
Se poate aplica amenda pentru netransmiterea in termen , in cazul unui control .... 5000 lei - 8000 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic