Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

ce "riscuri" exista daca se transmite revisalul cu suspendarea cim - co fara plata cu intarziere de 30-40 zile?
ma refer la o posibila amenda sau alta sanctiune in eventualitatea unui control
Netransmiterea in termen a REVISALULUI constituie contraventie , potrivit art.9 alin.1 lit.c din Hg nr.500/2011, sactionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei conform art.9 alin.2 lit.b din Hg nr.500/2011.
Insa doar daca aveti control in urmatoarele 6 luni.
Conf art 13 alin 1 OG 2/2001 aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.

Dupa cele 6 luni puteti primi cel mult un avertisment.
Dupa 6 luni este prescrisa fapta si nici avertisment nu poate primi.