Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de maternitate si crestere a copilului.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de maternitate si crestere a copilului.

Buna ziua. Intrebarea mea este daca am avut o pauza de 16 zile intre contractele de munca( dintre 2 locuri de munca), in luna martie, atunci nu pot beneficia de indemnizatie de maternitate daca in luna aprilie sunt insarcinata??? Nu inteleg cum este cu continuitatea celor 6 luni pana in prima zi de concediu medical? Fac parte din cele 6 luni obligatorii si lunile de sarcina propriu zise??? :-/
Va multumesc anticipat !!!
1. - Pentru calcularea indemnizatiei de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) se iau in calcul veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu de maternitate.
- Faptul ca intr-una din luni aveti mai putine zile lucrate nu va impiedica sa beneficiati de indemnizatie pentru concediu de maternitate.

2. Pentru indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

3. Perioada aceea de pauza din luna martie nu va impiedica sa beneficiati de indemnizatie pentru CCC deoarece sunt admise si fractiunile de luna asa cum prevede OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

Va multumesc foarte mult!!!
Faceti o treaba minunata!!!