Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La adunarea generala reconvocata,mai sunt valabile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La adunarea generala reconvocata,mai sunt valabile imputernicirile ?

Daca Art 24(1)din Legea 230/2007 prevede "Ad.Gen. poate adopta hotarari daca majoritatea propr.membri ai As.(jumatate plus unu)sunt prezeznti personal sau prin reprezentant legal",iar Art 24(3)"La adunarea reconvocata ....hotararile pot fi adoptate indiferent de numarul celor prezenti ,prin votul majoritatii acestora",mai sunt valabile imputernicirile ? De ce legiuitorul nu a mai precizat "prezenti sau prin reprezentant" ? I s-a terminat pixul?Eu cred ca nu !(la Craiova) dar la Iasi.?........
Buna seara,

Legiuitorul a vrut sa gaseasca o varianta prin care sa treaca de impedimentul prezentei la o AGA.La prima adunare, exista un numar minim de proprietari care trebuie sa participe, pentru ca hotararile adoptate sa fie valide, fie ca acestia sunt prezenti in persoana sau prin reprezentant.

Ptr o a 2 a AGA si pentru simplificarea adoptarii deciziilor, se mentioneaza ca nu este necesar acelasi numar minim de participanti, ci oricati ar fi prezenti, deciziile se vor lua in atare situatie. Nefacand nicio referire la valabilitatea procurilor sau interzicerea participarii prin reprezentant, atata timp cat aceasta este legal data, este in vigoare si pentru urmatoarele intruniri, atata timp cat proprietarul nu se infatiseaza in persoana!
Art. 24. - (1) Adunarea generala poate adopta hotarari, daca majoritatea proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari (jumatate plus unu) sunt prezenti personal sau prin reprezentant legal.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(3) La adunarea generala reconvocata, daca exista dovada ca toti membrii asociatiei de proprietari au fost convocati, hotararile pot fi adoptate, indiferent de numarul membrilor prezenti, prin votul majoritatii acestora.

Da trebuie luate in considerare acele imputerniciri, pentru ca deciziile se iau CU VOTUL MAJORITATII, asta inseamna ca daca sunt 10 prezenti si unu din cei prezenti are 3 imputerniciri atunci sunt 13 voturi si nu 10, daca 6 vor un lucru si 4 nu, dar din cei 4 unu are 3 imputerniciri atunci scorul este 6 la 7 nu 6 la 4 cum ar parea.
Nu mi se pare concludent raspunsul Dvs de aceea va intreb,daca la "reconvocata"se prezinta doar 5 membri,avand fiecare intre 10-20 de imputerniciri,chiar se considera ca pot reprezenta 100 de alti membri?Unde sunt cei 95 de membri?Chiar sunt toti in imposibilitatea sa participe?Dar daca li s-au oferit bani?Este normal ca o imputernicire data pentru primul termen,sa fie valabila si la "reconvocata"? Eventual,si la "extraordinara",ca daca ai 20 de imputerniciri din cei 100 de membri,poti sa o si convoci,nu?Cine mai poate verifica autenticitatea acestora si cand?Poate dupa adunare,dar mai conteaza?Eu zic ca daca legea spune "prin votul majoritatii celor prezenti",atunci asa trebuie sa fie; altfel ar fi spus ca la primul termen.Deci cineva a ga
M-am confruntat si eu cu aceasta problema. Fireste, daca cineva are 20 de procuri inseamna ca manipuleaza acea Adunare Generala. Intrebarea este de o logica impecabila: la o adunare reconvocata hotararile se iau de catre cei prezenti: asadar, procurile nu mai sunt necesare... Si inca ceva: am citit un proiect de lege noua pentru asociatii in care se spune ca un proprietar poate sa reprezinte maxim doar o singura persoana!
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
In legea 230/2007 se specifica posibilitatea ca membrii asociatiei sa fie reprezentati de un imputernicit. Nu se specifica niciunde cate imputerniciri poate prezenta un participant. Se presupune intai buna credinta, iar posibilitatea de manipulare cu rea-credinta trebuie dovedita. Impiedicarea votului pe interpretarea ca poate manipula luarea de hotarari este abuziva atata timp cat in lege se spune clar:
Art. 25. - (1) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari, se vor avea in vedere urmatoarele:
d) un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai multi membri absenti, daca prezinta imputernicire semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza;

Asta pana una-alta.

Noi discutam pe legi adoptate si aparute in Monitorul Oficial, nu pe proiecte de legi.