Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract comodat pt SRL - continutul contractului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract comodat pt SRL - continutul contractului

buna ziua,

am si eu 3 intrebari legate de actul de comodat:
1. daca eu sunt proprietarul imobilului, desi acesta este ipotecat, trebuie sa mai fac act de comodat la infiintarea unui SRL sau e indeajuns contractul de vanzare-cumparare?
2. trebuie si schita imobilului la inregistrare?
3. daca vreau sa-mi decontez benzina la masina, actul de comodat care-l fac pentru ea trebuie inregistrat undeva? pot sa-l dau odata cu actele de inregistrare a firmei sau nu e cazul?

multumesc!
Chiar daca sunteti proprietar va trebui sa incheiati un contract de comodat care va fi depus la registrul comertului in dovedirea sediului societatii comerciale.

Nu va fi insa necesara si schita imobilului decat daca este vorba despre un imobil cu multe camere si contractul de comodat va privi doar o singura camera. Pe schita ar trebui sa apara hasurata acea camera care reprezinta sediu.

Contractul de comodat pt autoturism nu trebuie inregistrat, nici macar la registru, dar el trebuie sa existe in evidentele societatii pt a exiista baza legala in deducerea carburantilor si a altor reparatii privind auto.