Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... smecherie legea 18
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

smecherie legea 18

Bun ziua,
Bunicul meu a decedat acum 6 ani.Mama si fratele ei(unchiul meu) sunt singurii mostenitori.Cand a decedat bunicul au cazut de acord sa imparta un teren cu potential turistic pe care il detinea bunicul meu doar verbal.
Acum cand mama a cerut sa se faca "imparteala" unchiul a zis si mai mult i-a si aratat un titlu de proprietar pe terenul acela pe care el spune ca l-a obtinut cu nu stiu ce art. al legii 18.

Deci nu mai vrea sa-l imparta.Ce este de facut? Nu as vrea nici eu nci mama sa renuntam aiurea la 2-3 miliarde .
Va multumesc anticipat,
V. Bade
Banuiesc ca titlul de proprietate s-a emis numai pe numele unchiului.
Este important de stiut daca bunicul a formulat o cerere de retrocedare a terenului potrivit Legii 18/1991 sau daca mama dvs. a formulat o astfel de cerere.In situatia in care dimpotriva, unchiul dvs. a facut singur o astfel de cerere catre Consiliul Local s-a condiserat ca a acceptat mostenirea de pe urma bunicului si i s-a reconstituit dreptul de proprietate .
Pe ce nume a fost emis acest titlu?
Este important de stiut cum a intrat in folosinta bunicului acest teren.
Titlul de proprietate s-a emis pe numele unchiului.Nu a existat nici o retrocedare, asta stiu sigur, in zona aceea nu a fost colectiv sau ceva de genu.Terenul, initial, a fost al strabunicului meu din partea lui bunica.
Mi-a aratat unchiul mie...asa de la distanta...ceva schita cu terenul si cu numele vecinilor care cica au confirmat ca el a intretinut terenul timp de 40 de ani si ca acest lucru il indreptateste sa fie proprietar.
Multumesc pentru primul raspuns, m-ar ajuta mult daca am continua dialogul.
Numai bine,
V. Bade

Apare ceva interesant in speta :-/Daca bunicul a decedat acum 6 ani ,inseamna ca deja isi reconstituise dreptul de proprietate pe terenul in cauza , iar decesul avand loc dupa Lg.18/1991 -data reintrarii in circuitul civil a terenurilor-, trebuia dezbatuta mostenirea:O. -intre mama si fratele nes...it. Ce s-a intamplat? cum de are unchiul un titlu de proprietate conf. legii18/91, daca la data si mult timp dupa aparitia legii, bunicul era in viata??X-( Este posibil ca bunicul sa nu fi cerut reconstituirea si-abea dupa moartea acestuia ,\"fratele\"(unchiul :weg:) sa fi profitat de Legea 247 a retrocedarilor si sa fi facut cerere in nume propriu:hammer::training:
Dap...cred ca bunicul nu a facut nici o cerere de reconstituire...nu il prea interesa pe el, era vaduv de ceva ani...astepta doar sa treaca timpul :( .
Si mi-am mai amintit ceva cica acest "act"(titlul de prop. sau ce a zis, discutia a fost scurta si aprinsa) putea fi contestata in 15 zile...dc nu la revedere...
Pai de unde sa stiu eu ca el a facut asa ceva?
Si ce se intelege mai exact prin "retrocedare"?

Cred ca tb. sa mergeti la Primarie(la registrul agricol) sa verificati despre ce titlu este vorba .

Oricum, nu stiu ce-ar fi de facut daca nici mama si nici altcineva, decat acel unchi , nu a facut cerere de reconstituirea dreptului de prop.asupra acelui teren, conf. legiiX-(
Mergi, cauta si ia legatura cu cineva care se pricepe, afla despre ce e vorba si-apoi iei legatura cu un avocat, pt.a-l da in judecata:fight: