Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sa vezi si sa nu crezi !
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sa vezi si sa nu crezi !

Avem doua conduceri de asociatie,ambele in totala incompatibilitate.Prima aleasa in 2006,conform statutului pentru 4 ani,deci in 2010 ar fi trebuit sa aiba loc alegeri dar presedintele refuza acest lucru chiar si in acest an.Adoua luand fraiele adunarii generale reconvocate,a votat un C.E. dintr-un numar par?!? nu au parcurs punctele din O.Z.,obligatorii pentru descarcarea de gestiune a vechii conduceri dar au pus inca un lacat pe sediul asociatiei(implicit casierie) astfel ca la aceasta data este paralzata.Totodata atat presedintele nou cat si vicepresedintele imputernicit printr-o hartie fara nici un fel de antet si stampila,intrucat a plecat pe durata nedeterminata,nu sunt " proprietari,membri ai asociatiei"comform acordului de asociere care nu are anexat nici un act aditional,dar continua sa ceara,inclusiv la parchet sa ia in primire asociatia si stampilele. Vechiul presedinte,nedescarcat de gestiune,a convocat adunarea generala (re-reconvocata)pentru a discuta Darea de seama,raportul cenzorului,executia bugetara 2012,bugetul de venituri si cheltuieli,discutii si propuneri,nici un cuvant despre alegeri. Ce sa intelegi? Cine are dreptate?Personal cred ca nimeni,in acest caz.Cum vedeti continuarea?Ce este de facut? V-am dat de lucru, nu?
Din cate stiu, chiar daca in statut sunt prevazuti 4 ani, alegeri se pot face oricand daca locatarii-proprietari doresc acest lucru. Asa ca, teoretic, noii alesi sunt legitimi. E amuzant insa cum se omoara intre ei pentru ''micul ciolan''.
Nu este nimic amuzant.Este chiar tragic daca te gandesti ca mai trebuie sa si platesc astfel de perso
Ca sa nu ne mancam sanatatea trebuie sa ajunga sa ni se para amuzant. Am probleme similare cu asociatia de proprietari si pot sa va spun ca m-am consumat foarte mult. Cel mai mare neajuns este ca Primaria - Compartimentul Asociatii de Proprietari e plina de corupti care ii sprijina pe cei din conducere, Politia nu se baga, Garda Financiara nu e baga, nimeni nu se baga pt ca exista Legea 230/2007 care ar trebui sa ne mantuie. Ei, aceasta lege este foarte usor de incalcat, e de domeniul Science Fiction sa crezi ca esti membru-proprietar cu drepturi. Gresit. Esti calcat pe cap de acesti fomisti dupa bani castigati usor si alte ciupeli.
@vanichi
In ce calitate puneti intrebarile
1-Din expunerea dvs ,rezulta evident necunoasterea normelor in vigoare ,dezinteresul si incalcarea acestora de catre cei alesi in functii de reprezntare a asociatiei de proprietari
Referitor la asociatia aleasa in 2006,refuzul presedintelui de a face noi alegeri,
demonstreaza pe de o parte incalcarea normelor chiar de catre reprezentantul legal al asociatiei de proprietari si pe de alta parte dezinteresul general al membrilor proprietari care nu isi cunosc drepturile prevazute de normele in vigoare
2-Aspectul privitor la luptele dintre cele 2 conduceri demonstreaza haosul din acea asociatie
3-Reprezentanti ai asociatiei de proprietari respectiv membrii comitetului executiv pot fi numiti numai membri proprietari ai asociatiei
4-Parchetul,ca unitate teritoriala a Ministerului Public ,nu se implica in solutionarea luptelor interne din cadrul asociatiilor de proprietari pentru suprematia obtinerii functiilor de reprezentare
5-In cadul oricarei adunari generale-ordinare sau extraordinare ,exista o ordine de zi ,cu subiecte care pot face obiectul discutiei participantipantilor la adunare,astfel incat participantii pot stari sa introduca si sa discute si alte probleme suplimentar celor impuse de presedinte
Participantii la adunare,daca aveau interesul,se informau temeinic asupra normelor in vigoare,aflau drepturile si obligatiile ce le revin,astfel incat in situatia in care apreciau ca situatia de fapt din asociatie nu concorda cu normele in domeniu ,obliga la verificari si eventuale modificari de reprezentare,aveau dreptul legal prevazut a supune discutiei in adunarea generala clarificarea tuturor aspectelor mentionate de dvs
6-Daca la nivelul asociatiei de proprietari luptele pentru suprematie au astfel de forme de manifestare,orice membru proprietar interesat in respectarea si aplicarea unitara a normelor in domeniu,are dreptul legal sa sesiseze oficial serviciul specializat din primarie
7-Dispozitiile care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari,opereaza in marea majoritate a asociatiilor prin intermediul reprezentantilor acestora mandatati de catre membri proprietari
Majoritatea covarsitoare a asociatiilor de proprietari fiinteaza si functioneaza in limite legale
Exista si exceptii ,cu persoane care o data ajunse in functie de reprezentare,apreciaza ca detin suprematia si privilegii aparte,situatii care in final se remediaza,prin implicarea membrilor proprietari sau a autoritatilor
8-Exista
Art. 26. - Daca o hotarare a adunarii generale este contrara legii, statutului sau acordului de asociere a asociatiei de proprietari ori este de natura sa produca daune intereselor proprietarilor, acestia pot ataca in justitie respectiva hotarare,

Art. 32. - (2) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele asociatiei de proprietari, raspund personal sau in solidar, dupa caz, in fata legii si a proprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

astfel incat,in cazuri motivate,persoanele care se fac vinovate ,ajung sa raspunda in fata legii ,pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor

ynocentta, utilizator
@vanichi

Ce descrieti dv. imi aminteste de situatii prin care am trecut si eu de-a lungul timpului in cele doua asociatii in care am trait pana acum.
Certuri peste certuri, AG erau o bataie de joc, asa cum spunea o utilizatoare in alt topic, scandaluri, lacate pe usa, azvarlit cu documentele si risipite pe pardoseala, dosare lunare inexistente, fara contracte de niciun fel, fara declaratii la fisc, fara dari de seama de niciun fel, fara BVC-uri ani de zile, cu reparatii necesare si urgente nefacute cu anii, astfel incat subsolul si terasa devenisera focare de infectie, subsolul plin de apa, sobolani gandaci si tantari cu nemiluita, usi vraiste, oameni ai strazii care isi faceau culcusul prin casa scarilor si nu-i dadea nimeni afara, traind cu ei la un loc, mirosuri pestilentiale, teama ca intri in bloc si te ataca careva de dupa un colt sau in lift, liste afisate cand ii taia capul, fara explicatii despre sumele puse in ele, cu casieria la usa unui "inlocuitor" de presedinte pe post de administrator si la usa caruia ne duceam sa platim niste bani, ca orbetii, si care ne trantea usa-n nas ca-l deranjam, ca nu avea program de incasare, ramaneam restanti fara sa vrem asta, cu penalizari nejustificate vreodata si fara sa existe o evidenta a lor, fara cenzor, fara comitet....un singur om care se declarase presedintele blocului si care ne urla pe holuri sa iesim la munca voluntara sa dam zapada din parcare (unii dintre noi nu aveam masini), cu urlete permanente pe scari, cu scandaluri, cu mimarea unei democratii precare in care eram convocati ca oile la adunare generala fara sa ne ceara parerea pentru ceva anume si in care ne comunica cu o mana amenintatoare in sus ca o sa ne ia dracu daca nu platim intretinerea, cu apa calda si caldura oprite luni de zile pentru facturi neachitate, cu reparatii puse pe liste fara ca noi sa stim de ce s-au facut si aflam mai tarziu despre un sistem parsiv de a-si face banii de bere - taiau tevile si apoi faceau o hartie de mana scrisa de niste analfabeti care mima un PV, prin care unul - un oarecare - facuse lucrarea...si peste doua luni iar taiau o teava, iar se faceau ca reparau, iar ne cereau bani, dar subsolul era vesnic plin de apa si dejectii.....blocuri in care locuiam si trebuia sa platim ceva despre care nu stiam de unde vine si unde se duc banii... si multe, multe altele.

Oamenii aceia au disparut demult, s-au mutat din blocurile in care am locuit, DAR am avut norocul de fiecare data (de ce doua ori) sa le ia locul niste oameni care au vrut sa dea o organizare asa cum intelegeau ei legea, asa cum auzeau, oricum niste oameni care, departe de a fi ceea ce trebuia, au reusit cu eforturi mari si la inceput singuri, sa scoata caruta din mocirla.
Ei au inceput si altii le-au luat locul, dar bazele erau puse, iar proprietarii devenisera constienti de drepturile pe care le au. De obligatii au vrut sa stie mai tarziu.
Dar numai faptul ca au obligat incet, dar consecvent, conducerea, administratorii, sa intre in legalitate, incet-incet s-a ajuns la doua asociatii fara datorii la furnizori si care desi au restantieri "de meserie", "profesionalizati" in atatia ani, totusi in aceste asociatii locatarii (proprietari si chiriasi) sunt tratati cu respect si macar stiu ca au o usa care va fi deschisa pentru incasari, pentru consultare, ca au un telefon unde sa sune daca au probleme, ca au cont in banca unde sa-si depuna intretinerea daca nu au timp sau chef sa-l vada pe administrator, ca nu se vor lasa tevi curgand fara sa fie reparate, ca nu le va curge apa-n cap fara sa se repare ce e stricat (mai greu, dar se repara), ca au chiar si un blog unde sunt instiintati in timp real despre cum sta asociatia cu finantele, ce contin listele de intretinere.
Mai e de facut, de muncit in aceste asociatii, ca ele sa arate asa cum trebuie, dar....

...si acum vin la problema dv., declicul l-a facut de fiecare data un grupuscul de 1-2-3 oameni care au discutat intre ei, au gasit unul cu initiativa, au convins si pe altii si, pe masura ce creau un curent de opinie pentru schimbarea starii curente de mizerie si incertitudine, au reusit sa submineze autocratia si sa curete mizeria umana care pusese stapanire pe niste oameni cuminti, la locul lor, cu familii, cu grija zilei de maine, cu preocupari din cele mai diverse, facandu-i constienti, poate si in mod indirect, ca daca vrei sa traiesti bine intr-un loc trebuie ca si vecinii tai sa traiasca bine si impreuna sa tineti comunitatea organizata, cinstita si legala, chiar daca uneori doare al naibii la buzunar.

Binele se face uneori cu forta, cu durere si cu multa bataie de cap, de catre toti si cu cat sunt mai multi care vor si fac ceva pentru asta, binele se va face mai temeinic si mai repede.

Declansati dv.impreuna cu cativa vecini care vor, declicul si maturati din comunitate in primul rand confuzia, stabiliti si lasati vechea conducere care cat de cat poate stie ce are de facut, respirati un pic intr-un simulacru de stabilitate, organizati-va si data viitoare, atunci cand veti hotari ca a venit momentul incepeti schimbarea.

Am scris mult prea mult, dar am facut-o ca sa stiti ca au trecut si altii prin aceasta mizerie umana intretinuta de niste autocrati locali meschini, fara perspectiva, fara bun-simt si care, pentru ca altfel societatea nu le da nicio sansa, incearca sa-si creeze propria lor jungla minuscula intr-o comunitate de oameni cumsecade, dar prea usor de supus pentru ca nu sunt in stare sa vada dincolo de usa proprie si care constata la un moment dat ca "mizeria" de-afara risca sa le intre-n casa.