Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am probleme cu subsolul blocului in care locuiesc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am probleme cu subsolul blocului in care locuiesc

Buna ziua. Ma numesc Valentin F. si locuiesc in Bucuresti la parterul unui imobil S+P+8E, in zona Dristor.
Subsolul este inundat cu dejectii provenite din conducta comuna de canalizare, care s-a infundat nivelul respectiv si a refulat. In afara mirosului pestilential, au reaparut si gandacii, care patrund la etajele inferioare ale imobilului.

Este o delasare totala din partea conducerii asociatiei de proprietari. Presedintele sta pe timpul verii la mare, are o casa acolo (fiind platit totusi !!!), vicepresedintele si comitetul executiv sunt doar pe hartie, formal numiti. Administratorul nu locuieste in acest bloc si nu il intereseaza foarte mult aspectul.

Mai mult de jumate sunt restantieri iar cand pui problema toata lumea iti sare in cap ca nu au bani pentru reparatii, ca banii din acel fond s-au cheltuit pentru acoperirea restantelor (???).

Suntem disperati. Avem 2 copii minori care suporta zilnic aceste mirosuri, sotia lupta cu disperare sa dea cu tot felul de solutii pentru starpirea gandacilor.

CE PUTEM SA FACEM ? VA ROG AJUTATI-NE CU UN SFAT.

adresa de mail este valf2004@yahoo.com
Am sa va recomand Legea nr 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari.Mai jos voi adauga niste articole din aceasta lege care sunt mai importante.

Art. 36. - Administratorul, persoană fizică sau juridică, are,
în principal, următoarele atribuţii:

a) prestarea serviciilor în mod profesional;
b) gestionarea bunurilor materiale şi a fondurilor băneşti;
c) efectuarea formalităţilor necesare în angajarea contractelor
cu furnizorii de servicii pentru exploatarea şi întreţinerea clădirii,
derularea şi urmărirea realizării acestor contracte;
d) asigurarea cunoaşterii şi respectării regulilor cu privire la
proprietatea comună;
e) gestionarea modului de îndeplinire a obligaţiilor
cetăţeneşti ce revin proprietarilor în raport cu autorităţile publice.
Obligaţiile cetăţeneşti sunt cele stabilite, potrivit legii, de adunarea
generală a proprietarilor;
f) îndeplinirea oricăror altor obligaţii expres prevăzute de
lege.

Sancţiuni

Art. 56.

(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:

a) neluarea de către proprietari, de către asociaţia de
proprietari sau de către comitetul executiv al asociaţiei de
proprietari a tuturor măsurilor necesare pentru repararea şi
menţinerea în stare de siguranţă a clădirii şi a instalaţiilor comune
aferente (ascensor, hidrofor, instalaţii de alimentare cu apă, de
canalizare, de încălzire centrală, de preparare şi distribuire a apei
calde, instalaţii electrice şi de gaze, centrale termice, crematorii,
instalaţii de colectare a deşeurilor, instalaţii de antenă colectivă,
telefonie etc.) pe toată durata existenţei acestora;
b) neîndeplinirea atribuţiilor de către preşedinte, membrii
comitetului executiv, cenzori, administrator de imobil;
c) neexecutarea de către proprietar a lucrărilor de
întreţinere, reparaţii sau de înlocuire a elementelor de construcţii şi
instalaţii aflate în proprietatea sa individuală, dacă aceasta este de
natură să aducă prejudicii celorlalţi proprietari;

(2) Contravenţiile prevăzute la alin.(1) se sancţionează
după cum urmează:
a) faptele de la lit.a), b) şi c) se sancţionează cu amendă de
la 500 lei la 3.000 lei;
b) fapta de la lit.d), cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei;
c) faptele de la lit.e) şi f) cu amendă de la 2.500 lei la
5.000 lei.
(3) Sancţiunile pentru contravenţiile prevăzute la alin.(1)
lit.a)-e) se aplică persoanelor fizice constatate vinovate, iar cea
prevăzută la alin.(1)

(4) Constatarea contravenţiilor prevăzute de prezenta lege,
făcută la sesizarea oricărei persoane interesate, precum şi aplicarea
sancţiunilor corespunzătoare se fac de către persoanele
împuternicite de Inspectoratul de Stat în Construcţii şi de
Ministerul Administraţiei şi Internelor, de primari sau de
împuterniciţii acestora
1-Chiar daca asociatia de proprietari nu are in fapt presedinte,restul reprezentantilor comitetului executiv,administratorul de imobil nu au nici o initiativa in aceasta situatie ?
In perioada in care presedintele de asociatie este cunoscut ca isi petrece timpul la mare,acesta nu intelege sa respectae si sa plice normele in vigoare si sa cedeze provizoriu competenta in favoarea unui vicepresedinte?
2-
ca banii din acel fond s-au cheltuit pentru acoperirea restantelor

Daca este vorba despre fondul de reparatii acesta nu poate fi utilizat in alte scopuri
3-Avand in vedere dezinteresul general mentionat,se impune sa solicitati concret comitetului executiv sa se implice in solutionarea urgenta a situatiei cu care va confruntati
4-In situatia in care la nivelul asociatiei de proprietari nu gasiti intelegere si nu se intervine prompt pentru remedierea defectiunilor,aveti dreptul sa sesizati oficial serviciul specializat din cadrul primariei
5-Avand in vedere consecintele evenimentului,pentru preintampinarea aparitiei de focare de infectie,se impune sa solicitati reprezentantilor asociatiei de proprietari sa analizeze necesitatea si oportunitatea efectuarii unei dezinsectii si deratizari prin unitate specializata
6-In raport de dezinteresul presedintelui,analizati cu ceilalti proprietari daca nu se impune numirea altei persoane care sa trateze cu interes,cu responsabilitate si cu profesionalism increderea acordata de proprietari ,pentru solutionarea problemelor curente din cadrul asociatiei de proprietari
2sergiualex
Omiteti aspectul esential ca administratorul de imobil,in calitatea de simplu angajat al asociatiei de proprietari detine limita stricta de executie dispozitii dispuse de adunarea generala ,de presedinte si comitetul executiv
Citatul (4) nu este aplicabil in speta,deoarece inspectoratul de stat in constructii are autoritatea si competenta sa se implice in constatarea si sanctionarea executarii de modficari constructive la imobil,aspect care nu rezulta din subiectul expus discutiei.
ynocentta, utilizator
Se constata ca exista un dezinteres aproape total in bloc, numai 6-7 familii (din 54) sunt receptive. in rest ..... o apa si un pamant.

am conceput o adresa de atentionare catre asociatie si special cate una catre presedinte, vicepresedinte si comitetul executiv.

le-am solicitat remedierea aspectelor in maxim 72 de ore.

ce sa fac daca nu se conformeaza, cui sa ma adresez, dar sa am sanse reale de rezolvare ?

va multumesc.
Inteleg de la dv. ca nu ar fi vorba de reparatii, ci de desfundarea conductei de evacuare....
In cazul acesta vorbiti cu administratorul sa sune la furnizorul de apa care se ocupa si cu canalizarea, sa-si trmita o echipa de interventie pentru desfundarea canalului si a coloanei.

Daca infundarea s-a intamplat la nivelul gurii de canal apartinand acestuia, lucrarea se face gratis, daca infundarea este la gura de canal aferenta blocului sau chiar la nivelul conductei din subsol, atunci aceasta lucrare ar costa asociatia de proprietari. Se primeste factura de la furnizor si administratorul o repartizeaza pe liste de intretinere. Cat despre curatenia care ar trebui facuta in subsol dupa un asemenea episod, administratorul sa plateasca pe cineva dispus sa faca aceasta treaba pe conventie civila.

Daca cei care trebuie sa-si faca treaba,nu si-o fac, incercati o colaborare mai stransa cu administratorul si cu sprijinul celorlalti locatari, insistati pe curatarea si intretinerea curateniei in subsol. Treaba se mai face si cu forta daca exista delasare!
De obicei, in astfel de cazuri un proprietar ia initiativa si repara ce trebuie pe acolo pe propria cheltuiala, apoi incearca sa recupereze banutii cheltuiti mergand din apartament in apartament cu o lista. Spun asta , pentru ca daca au inceput sa apara gandacii ... .:stunned: