Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie 2012
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie 2012

Am inteles ca persoanelor care au iesit la pensie in 2012 beneficiaza de o recalculare a pensiei incepand cu 11 februarie 2013. Care este modul de calcul al pensiei noi? Am inteles ca se inmulteste punctul de pensie vechi cu 1,7 sau 0,7, nu stiu exact, poate imi explica si mie cineva. Multumesc!
Cei care si-au deschis drepturile dupa 01/01/2011 li se aplica un indice de corectie de 1,06 la punctajul mediu anual aflat in plata la 01.01/2013.

Ex:1,56789(punctaj mediu anual aflat in plata)x106%=1,66196 noul punctaj mediu anual

1,56789x762,1(valoarea punctului de pensie)=1195 pensie,fara indice de corectie
1,66196x762,1=1267 lei pensie,in urma aplixarii indicelui de corectie.

Inmultiti punctajul mediu anual cu 106% si aflati noul punctaj mediu anual.
Apoi inmultiti cu 762,1 si aflati noua valoare a pensiei.

Majorarea se aplica incepand cu 01/01/2013
Carp Mircea, utilizator
Multumesc!
Cat % reprezinta CAS la pensie? Dar impozitul cum se calculeaza?
1. - Banuiesc ca va referiti la CASS (contributia de asigurari sociale pentru sanatate) care este de 5,5%.
- Acesta se aplica la suma care depaseste 741 lei.

2. Impozitul la pensie se calculeaza astfel:
- se scade din pensie CASS;
- daca suma rezultata este mai mare de 1000 lei se aplica impozitul de 16% la suma care depaseste 1000 lei.
Multumesc!
De unde stiu ca valoarea punctajului si valoarea punctului de pensie este calculat corect?
Justitiarul711, utilizator
1. Valoarea punctului de pensie se stabileste anual prin lege.

2. - Cereti la Casa de Pensii sa va elibereze o copie dupa buletinul de calcul al punctajului si verificati cum s-a calculat acesta.

- Calculul punctajului se face electronic, in baza algoritmului intocmit conform prevederilor Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.

(2) La determinarea cuantumului pensiei conform alin. (1) si a cuantumului indemnizatiei pentru insotitor prevazute la art. 77 alin. (2), fractiunile de leu se intregesc la un leu in favoarea pensionarului.

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr.5 sau, dupa caz, anexa nr.6.

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.