Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie 2012
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie 2012

Am inteles ca persoanelor care au iesit la pensie in 2012 beneficiaza de o recalculare a pensiei incepand cu 11 februarie 2013. Care este modul de calcul al pensiei noi? Am inteles ca se inmulteste punctul de pensie vechi cu 1,7 sau 0,7, nu stiu exact, poate imi explica si mie cineva. Multumesc!
Valoarea punctului de pensie este aceeasi pentru toti pensionarii.Acum 762,1 lei.
Fiecare este cu punctajul sau mediu anual.
Punctajul mediu anual x valoarea punctului de pensie = cuantumul pensiei
Va multumesc pentru raspunsuri. Apreciez profesionalismul dvs. :bow: