avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie 2012
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie 2012

Am inteles ca persoanelor care au iesit la pensie in 2012 beneficiaza de o recalculare a pensiei incepand cu 11 februarie 2013. Care este modul de calcul al pensiei noi? Am inteles ca se inmulteste punctul de pensie vechi cu 1,7 sau 0,7, nu stiu exact, poate imi explica si mie cineva. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 15:58, 14 Aprilie 2013
Valoarea punctului de pensie este aceeasi pentru toti pensionarii.Acum 762,1 lei.
Fiecare este cu punctajul sau mediu anual.
Punctajul mediu anual x valoarea punctului de pensie = cuantumul pensiei
Va multumesc pentru raspunsuri. Apreciez profesionalismul dvs. :bow:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiei conform oug nr.1/2013 sorinaga sorinaga Articolul 170 (1) Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie paulacarmen paulacarmen Ma numesc Mitran Paula Carmen, sunt nascuta pe 8 martie 1953, iar anul acesta m-am pensionat la limita de varsta, avand o vechime de 25 de ani in domeniul ... (vezi toată discuția)
Calcul pensii rodaf rodaf Buna dimineata.S puneti-mi va rog cum se calculeaza o pensie, stiam ca se calculeaza in functie de venitul pe ultimile 6 luni. Multumesc. (vezi toată discuția)