Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Factura externa transport marfa
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Factura externa transport marfa

Buna ziua.
Trabuie sa emit o factura pentru prestari servicii (transport marfa), locul prestarii fiind in Germania, catre o firma din Germania.Trebuie sa precizez pe ea "taxare inversa'? Clientul este platitor de TVA, am verificat pe VIES.
Multumesc.
Cota TVA 0 nu taxare inversa; prestarile intrac. de servicii sunt scutite
Conform codului fiscal sau Directivei TVA
Multumesc pentru raspuns.
Am pus aceasta intrebare,deoarece unul din clientii externi m-a rugat sa specific pe factura ca aceste serviciu este o taxare inversa in tara sa.
Da, are dreptate.
In tara cumparatorului trebuie facuta taxare inversa.