Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Servicii intracomunitare

Buna ziua.
Am primit o factura din Italia pentru prestarea unui serviciu cu automacara (locul prestatiei fiind in Italia), factura e cu tva 0, si este platitor de tva (am verificat pe VIES).Factura o inregistrez cu taxare inversa?
Da, daca si dvs sunteti platitor de tva
Conform directivei TVA locul prestarii unui serviciu este locul unde persoana facturata isi are sediul fix ( RO, in acest caz)
Vlajoaga Robert PFA, Contabil