Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reluarea activitate firma suspendata - formalitati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reluarea activitate firma suspendata - formalitati

Buna ziua,
Am o firma pentru care a expirat perioada de suspendare ( in februarie 2013). As dori sa stiu daca trebuie mers la ONRC pentru a realua activitatea, sau Finantele reia activitatea firmei automat fara sa depunem nici un document in acest sens.
se face la registrul comertului reluarea activitatii.
Pentru reluarea activitatii trebuie sa va adresati registrului comertului cu un dosar ce cuprinde:
- Cererea de inregistrare
- Hotararea AGA, sau dupa caz, decizia asociatului unic
- Declaratia tip pe proprie raspundere privind autorizarea functionarii
- Certificatele constatatoare emise în baza declaraţiilor-tip pe propria răspundere pentru autorizarea activităţii
- Certificatul constatator emis în baza declaraţiei-tip depusă la suspendarea activităţii
+ dovada privind plata taxelor