Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Despre prescrierea dreptului de a cere ex.silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Despre prescrierea dreptului de a cere ex.silita

Buna ziua,

Doresc sa va intreb despre o poprire din 2009 pe contul de salar ...
Ce se intampla daca nu cer in instanta prescrierea? Poprirea ramane pe perioada nedefinita?
Prescriptia nu a fost intrerupta din 2009 cu nici un fel de act.
Cum e corect prescriere sau prescriptie? sau ambele sunt corecte?
Multumesc mult!
~ Conținut șters la cerere ~
Eu cred ca intrebati de perimare. Din pacate, pe reglementarea veche, cea careia i se circumscrie executarea silita despre care faceti vorbire, poprirea nu se perima. Insa, am putea vorbi despre prescriptie. Daca de la infiintarea popririi trec 3 ani, fara sa fie incasata vreo suma in acel cont, si fara sa se efectueze vre-un alt act de executare, mobiliara, imobiliara sau poprire, asupra altor bunuri din patrimoniul dvs, consider ca puteti invoca cu succes prescriptia.
Nu am intrebat despre perimare...Da,cum spuneti dvs.au trecut 3 ani,in care executorul nu si-a mai facut datoria de-a ma executa...
Ce se intampla daca nu cer prescriptia in instanta si sa presupunem ca "fapta" s-a prescris deja,ca a intrunit toate cele necesare conform legii-dar nu am cerut in instanta acest lucru.Poprirea ramane pe cont,timp nedefinit?Doar cu o sentinta se poate ridica poprirea,sau?
ContSters288491, utilizator
Orice executare silita intrerupe curgerea termenului de prescriptie. Pentru a invoca prescriptia trebuie mai intai constata perimarea, teoretic. De aceea intrebam de perimare.
In cazul dvs. insa, prescriptia trebuie invocata si nu perimarea. Ati pus intrebarea corect.
In acesti 3 ani, ati facut vreo plata , benevol? Au mai existat alte acte de executare?