Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Descarcare de gestiune a marfurilor la II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Descarcare de gestiune a marfurilor la II

am si eu o nelamurire. am un IF cu domeniul de activitate de magazin haine second si marfa imi vine in kg fac PV de transformare din Kg in buc, fac NIR de intrare, deci m-am incarcat in gestiune, dar cum imi fac descarcarea de gestiune? #-o asta e problema, mentionez ca nu am program de gestiune care sa fie legat la casa de marcat. si ce formulare as avea nevoie? multumesc anticipat
Buna seara .
Contabilitatea dvs.este in patrtida simpla,respectiv trebuie sa tineti,registrul de incasari si plati,registrul inventar,si daca aveti profil,comert,presupun ca trebuie sa tineti si jurnalul de vanzari si cumparri,concomitent cu calculul adaosului comercial,conform legii,pentru marfurile vandute .
Cu stima,
Marius Bote.
Ceea ce este important este ca in casa de marcat produsele sa fie denumite la fel ca si in notele de intrare-receptie si sa aiba acelasi pret. In rest, trebuie sa tineti evidenta valorica cu ajutorul raportului de gestiune. In acest sens, trebuie urmarite cu mare atentie modificarile de pret pentru ca stiu ca variatiile intre preturile din momentul aprovizionarii si cel al lichidarii stocului sunt mari in cazul vanzarilor la mana a doua.

In cazul I.I. este foarte importanta inventarierea la sfarsitul anului deoarece platile facute pentru aprovizionarea stocului ramas si vandut ulterior nu se iau in calcul in declaratia 200.

Deci, lucrurile sunt mai simple decat in cazul societatilor comerciale pentru ca nu e nevoie sa se calculeze acel K de care se sperie toata lumea legat de calculul adaosului comercial.