avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs.nulitate recurs. nedepunerea de concluzii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs.nulitate recurs. nedepunerea de concluzii scrise de catre avocat pe recurs

am exercitat recurs la o decizie din apel. la primiul termen instanta din oficiu a invocat si prorogat discutia pe exceptia nulitatii recursului cum ca motivele invocate nu se incadreaza in niciunul din motivele de casare..La termenul discutarii exceptiei recursului meu am recuzat instanta pe motiv ca s-a antepronuntat pe recursul meu:)
recuzarea a fost respinsa. exceptia nulitatii recursului a fost respinsa.
Dupa ramanerea in pronuntare pe recurs instanta mi-a pus in vdere sa depun concluzii scrise...insa eu apreciez inutil, apreciind ca instanta este lamurita ...si doar incearca sa "ma speculeze"..

pe de alta parte, concluziile scrise sunt o obligatie sau un drept al petentului corelativ instantei care se pronunta?:
Cel mai recent răspuns: ContSters267790 , utilizator 18:31, 21 Aprilie 2013
Daca nu aveti studii juridice atunci, instanta va pune in vedere sa depuneti concluzii scrise, deoarece nu aveti voie sa puneti concluzii oral.
am uitat sa zic ca nu avem inscrisuri noi in recurs...
avocatul mi-a spus asa...plus ca a vrut 200 euro in plus pentru concluzii
eu am fost de acord.. ca avocatul nu facea altceva decat sa dea copy/paste la cele 21 de pagini motive de recurs pt concluzii.....si mai ales ca instanta s-a antepronuntat respngand exceptia nulitatii

sau i-o fi lene...
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Aprilie 2013
ContSters267790, utilizator
... de unde stiti dvs. ca: "avocatul nu facea altceva decat sa dea copy/paste la cele 21 de pagini motive de recurs pt concluzii"....

:-/:-/:-/:-/:-/
:-/


si mai ales ca instanta s-a antepronuntat respngand exceptia nulitatii


... pronuntarea instantei pe o exceptie invocata nu este echivalenta cu pronuntarea pe fondul cauzei!





Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Aprilie 2013
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
1.pai m-am gandit ca daca intampinarea partii adverse nu a fost decat de 3 pagini laastfel de motive:-/
2. invocand exceptia nulitatii din oficiu SI RESPINGANDU-SI propria exceptia e clar ca concluziile nu isi mai au rostul...pt ca instanta a crezut initial ca e o brambureala apoi s-a lamurit, anterior solutionarii ..si apoi si-a dat seama ca recursul meu e intemeiat, adica se incadreaza...deci, cred ca o sa-l admita:rolleyes:
3. motivele erau intemeiate pe pct 6 si 9 de la nu stiu ce articol si avocatul zice ca punctul 6 e la bataie:-/

:dance3:
pffff.... popor balcanic ce suntem: toata lumea e doctor in fotbal si drept!!!!

#-o


2. invocand exceptia nulitatii din oficiu SI RESPINGANDU-SI propria exceptia e clar ca concluziile nu isi mai au rostul...pt ca instanta a crezut initial ca e o brambureala apoi s-a lamurit, anterior solutionarii ..si apoi si-a dat seama ca recursul meu e intemeiat, adica se incadreaza...deci, cred ca o sa-l admita



... cum va spuneam si mai sus: exceptia e una iar judecarea cauzei pe fond e alta!!!!

... sunt nenumarate cazurile in care sunt respinse exceptiile invocate (fie din oficiu de instanta, fie de partea adversa!!!) iar apoi cand se judeca pe fond, actiunea este admisa pe fond... sau invers... nu este o regula!!!!

... nu este matematica, nu exista formule de aplicat! ... doar logica juridica este cea care sta la baza!
Ultima modificare: Duminică, 14 Aprilie 2013
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat

Alte discuții în legătură

Invocare nulitate absoluta - rejudecare adiadiadi adiadiadi Buna ziua Am intentat o actiune civila la tribunal, actiune care mi-a fost respinsa . Am depus recurs in termen legal; odata cu recursul am depus si o ... (vezi toată discuția)
Rog urgent!!! raspuns la exceptia de nulitate a recursului majurist majurist Buna ziua! Fiind intimat (parat) cum /ce trebuie sa formulez catre instanta de judecata , daca s-a amanat judecarea cauzei, avand in vedere ca in temeiul ... (vezi toată discuția)
Strigator la cer, instanta a invocat ca a analizat actele ce apartin altui dosar! burdy_1 burdy_1 Sunt in proces, fara avocat, cu o banca, pe clauze abuzive. Dupa doi ani de taraganari s-a dat solutia la Judecatorie. Instanta a constatat abuziva si lovita ... (vezi toată discuția)