Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Gestiune

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu urmatoarele:

1.În momentul de față se poate vinde ,conform legislației române, marfă pe datorie (" pe caiet") pt. persoane fizice și cine răspunde , dacă nu se face plata de către datornic.
2.Dacă există vreo modalitate rezonabilă de partajare și control a gestiunii între doua gestionare din moment ce acestea au în primire comună o singură gestiune. Dacă există lipsuri în gestiune se poate stabili cine anume a provocat acele lipsuri? (se lucreaza in schimburi, fara a preda stocul, doar completand raportul de gestiune)
Va multumesc, o duminica placuta.
1. Vanzare marfa pe datorie ?Asa ceva nu exista in legislatie. Cum ramane cu obligatia emiterii de bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale,pentru livrari de bunuri cu amanuntul si predarea bonurilor clientilor,prevazuta de art.1-2 din OUG 28/1999 actualizata ?
2.Nu exista o modalitate "rezonabila"de control a gestiunii colective,in afara de inventar de predare-primire la fiecare schimb. Cum asa ceva este practic imposibil la gestiuni cu multe
marfuri si sortimente diversificate,singura modalitate de a fi "curat",de o parte sau de cealalta,este aceea a increderii si a omeniei. Mai exista oare asa ceva ?
Multumesc frumos.