Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cum curge termenul pe zile?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cum curge termenul pe zile?

Am primit in data de 11 un plic de la instanta prin care trebuie completata documentatia in termen de maxim 5 zile de la comunicare-asa scrie in adresa .Acum termenul incepe sa curga din 12 pana in 16 inclusiv . Pot sa depun documentatia in data de 17 fara sa am probleme ca perioada este expirata?
Sambetele, duminicile, sarbatorile legale si zilele decretate ca zile libere de Guvernul Romanie, nu se iau in calcul,
Nu cred ca asa se interpreteaza dupa cum scrie in noul cod de procedura civila. scrie zile simplu, deci calendaristice, deci si weekendul...inteleg ca nu sarbatorile legale....dar cred ca week endul se socoteste....pe mine ma interesea in speta spusa mai sus daca e ok sa depun documentele in data de17 si nu sunt in afara perioadei .va multumesc
Pe data de 17 este in termen. Cele 5 zile se calculeaza pe zile calendaristice, neintrand in calcul nici ziua de 11 si nici cea de 16. Zilele de sambata, duminica si sarbatori INTRA in calcul.

Cand ultima zi cade intr-o zi nelucratoare, termenul se prelungeste pana in prima zi lucratoare.
Multumesc doamna avocat.
Deci inca sunt in termen pe data de 17, asta indiferent ca se depune documentatia direct la tribunal sub nr de inregistrare sau ca depun la posta si ajunge doar in 18? multumesc mult.
Se va lua in calcul data depunerii la posta, chiar daca in instanta plicul va ajunge in 18 sau 19.

Daca sunt acte importante in plic, ar fi bine sa transmiteti scrisoare recomandata cu continut declarat si confirmare de primire.