Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua Va rog dacă poate cineva sa-mi spuna cum se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua Va rog dacă poate cineva sa-mi spuna cum se socoteste ...

Buna ziua
Va rog dacă poate cineva sa-mi spuna cum se socoteste termenul de depunere a ÎNT MPINĂRII , ? se referă si la zilele lucrătoare , 25 de zile ? de la data emiterii citației . .....?
multumesc
De la data comunicării prin posta către dvs 25 de zile libere,Nu se calculează ziua in care începe și ziua im care se termina termenul respectiv..Precizați concret ce data apare pe plic și o sa va raspunda cineva...
Domnule Av.
Spune asa , Comunicare adresa , emisa la 3 iulie 2020 , si spune in termen de 25 zile ,
ma refer aici , daca se calculeaza si ( Sambetele si Duminicile ) ? pentru ca abia Luni depun INTAMPINAREA ???? nu stiu daca mai am timp ?
Calculați 25 de zile de la data la care va adus curierul citația. Se numără toate zilele, și sâmbetele și duminicele.
In cazul dvs data limita este 29 dar ar fi indicat sa depuneti pe 28.Nu mai intrăm în amănunte de ce este un termen de procedura nici zile calendaristice,nici zile lucrătoare ci zile libere.