Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recurs

Va salut din nou!Se poate face recurs la un litigiu de munca in 10 zile de la comunicare..sunt 10 zile calendaristice sau lucratoare?
Va multumesc mult.
Sunt 10 zile calendaristice. Ziua de inceput si cea de sfarsit nu se socotesc.
Cand termenele sunt exprimate in zile calendaristice,se considera ca acestea se refera la zile lucratoare,excluzand duminicile si sarbatorile legale.
Nu intra in calcul prima zi in care incepe sa curga termenul nici ultima zi,cand el se implineste.
elenaerdei a scris:

Cand termenele sunt exprimate in zile calendaristice,se considera ca acestea se refera la zile lucratoare,excluzand duminicile si sarbatorile legale.

Oare chiar asa se exprima Codul de procedura civila, in art.101 alin.1 ???
Art. 101. - (1) Termenele se înţeleg pe zile libere, neintrând în socoteală nici ziua când a început, nici ziua când s-a sfârşit termenul. ... :)
Exact asa se exprima codul de procedura civila(am si eu unul acasa ).
Asa incat, va invit la discutie.Nu spun ca eu am dreptate.
Spun doar ca exista Regulamentul CEE Euratom.
Reglementari europene cu privire la termenele procedurale civile.Prioritatea tratatelor.
Exista o lista a zilelor considerate nelucratoare :toate zilele de sambata si duminica la care se adauga sarbatoarea nationala si sarbatorile religioase importante.
Va recomand sa cititi din Reteaua Judiciara Europeana in materie civila.

Astept cu interes si alte pareri.Nu sustin ca am neaparat dreptate.
Termenele se calculeaza fie in zile calendaristice, fie in zile lucratoare.
In cazul zilelor calendaristice se numara tot( inclusiv sambete, duminici, etc)
In cazul zilelor lucratoare se calculeaza dupa cum spuneti dvs ( fara sambete duminici etc)
Termenele prevazute in Cpc se calculeaza dupa cum spune freelis, adica in zile calendaristice(se socoteste zi si sambata duminica), insa la calcul nu se socoteste prima zi si ultima zi a termenului.
PS Imi puteti furniza un link al Tratatului despre care faceti vorbire?
pakos, utilizator