Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorie prescrisa?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorie prescrisa?

Buna ziua!
Am aflat acum de o poprire pe conturi de la o firma de recuperari! Mentionez k la creditul care a fost vandut firmei de recuperari nu am mai platit nici un ban din 2009 decand am ramas fara servici si nici firmei de recuperari nu sa platit nici un ban! Am tot auzit k dupa 3 ani fara nici o plata orice datorie se prescrie! Cum as putea afla daca aceasta datorie a fost prescrisa? Daca aceasta este prescrisa firma de recuperari mai are dreptul sa mi puna poprire pe conturi?
Domnule, puteti promova o contestatie la executare si sa invocati prescriptia. Creditorii vor trebui sa demonstreze ca nu s-a implinit termenul.
trebuie sa stiti ca fiecare rata din credit are un termen de prescritpeie separat, asadar, pot fi prescrise cateva rate, dar nu tot creditul.
Depinde, daca creditul a devenit exigibil anticipat, nu mai exista rate. Este tot la scadenta, deci se prescrie tot odata. Prescrierea se poate intrerupe, daca aveti poprire pe conturi, cu siguranta ei au inceput procedura de executare silita. Vedeti (eventual pe portal.just), cand au inceput-o. Daca e in interiorul celor trei ani, s-a intrerupt termenul de prescriptie. Oricum, cum zicea bine colegul meu Jocandi Causa, faceti contestatie la executare si vedeti atunci daca e prescrisa sau nu.