Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Trafic droguri mare risc - recunoastere, posibilitate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Trafic droguri mare risc - recunoastere, posibilitate aplicare pedeapsa cu suspendare

Buna ziua,
As avea si eu nevoie de un sfat.
O persoana in arest preventiv 29 de zile, cu acuzatia de trafic de droguri de mare risc,careia i s-a aplicat art 16 si a recunoscut fapta, fara cazier in Romania, are sanse de o pedeapsa fara executare?
Cunoaste cineva cazuri?Sau avocati foarte buni pe asa ceva?

Va multumesc,
Mariana Ionescu
~ Conținut șters la cerere ~
Parerea mea este ca aceste cazuri in care se solicita ceva foarte greu de obtinut depind foarte mult de avocat. Bineinteles ca pana la urma tot judecatorul decide dar judecatorul porneste cel mai des in asemenea situatii cu solutia in minte. Eu cred ca doar un avocat foarte bun poate sa il faca sa se razgandeasca.
Este evident faptul ca avocatul are un rol vital in astfel de procese deoarece el gandeste totul.
Daca inculpatul se lasa aparat de procuror nu poate fi bine...

Conteaza foarte mult cantitatea traficata.
La 100 de Kg nu il scoate niciun avocat...si chiar daca recunoaste...ca a recunoscut deja...
Pot spune doar ca este o cantitate foarte mica, pana in 10g.
Dar cu toate ca in Romania nu are antecedente,are in alta tara, acum 5 ani.
Poate fii considerat recidivist si asta sa ii spulbere orice sansa, necontand nici cantitatea, nici atitudinea(care a fost buna) nici avocatul.

Va multumesc pentru raspunsuri pana acum, chiar am nevoie de niste raspunsuri avizate de la specialisti.

Mariana Ionescu
Cantitatea nu este chiar mica pentru Romania.
Chestiunea cu recidiva din strainatate este posibil sa nu apara in dosar.
Fara a se vedea dosarul avocatii nu pot trage o concluzie clara.
Este ca si cum vreti sa il judecam noi si sa ii aplicam o pedeapsa pe ceea ce ziceti ceea ce nu se poate.

Sanse la o pedeapsa cu suspendare poate avea dar numai sa nu apara in dosar condamnarea anterioara deoarece daca este in stare de recidiva este imposibila o pedeapsa cu suspendare.

Avocatul poate conta deoarece individualizarea judiciara a pedepsei este importanta chiar si daca ar fi vorba de recidiva.Adica pedeapsa poate fi de 3 ani, 4 ani, 5 ani sau chiar mai mare.
Atitudinea buna in sensul ca recunoaste nu este suficienta.
Si cei care omoara un om sunt sinceri si recunosc si regreta fapta.

Mai conteaza si daca este vorba de trafic international sau de trafic intern.