Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PRIOADA DE PROBA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PRIOADA DE PROBA

cum se inregistreaza in revisal inchierea unui cim in perioada de proba la initiativa angajtorului?cu ce articol din codul muncii.
va multumesc
Potrivit art. 31 alin. 3 Codul muncii, pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
In REVISAL se procedeaza astfel :
- Operatia de incetare contract se poate face apeland butonul "Incetare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Incetare"
- Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi incetat si se apasa butonul "Continuare".
- In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Temei incetare: se selecteaza temeiul de incetare al contractului de munca din lista de valori predefinite - art.31 alin.3 C.mun.
- Explicatie: se completeaza explicatia incetarii contractului
- Data incetare: se selecteaza din controlul de data calendaristica, data de incetare a contractului

Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii. Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza".