Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie cu uzufruct viager

Situatie: tatal a donat casa fiului, dar si-a pastrat uzufructul viager.
Ulterior, in baza unui titlu executoriu, tatal, (care si-a pastrat uzufructul viager) a fost executat silit, obiectul executarii fiind tocmai ''dreptul de uzufruct'' fiindca altceva nu s-a gasit pe numele lui.
Cu alte cuvinte, creditorul tatalui a dobandit acest drept, prin executare silita,(evaluat la o anumita suma) devenind uzufructuar.
Intrebare: in ce conditii se poate stinge dreptul noului uzufructuar?
Daca tatal,( fostul uzufructuar decedeaza), il influenteaza cu ceva pe noul uzufructuar acest aspect?
Sau, uzufructuarul actual detine acest drept pe perioada vietii lui, fara a-l putea transmite mai departe?

Multumesc.
Uzufructul viager se stinge invariabil la decesul titularului dreptului, indiferent daca alege sa utilizeze/locuiasca imobilul sau nu.
Dreptul de uzufruct inceteaza la decesul uzufructuarului.
sa inteleg ca creditorul tatalui este uzufructuar iar uzufructul se stinge la decesul lui, nicidecum a debitorului

multumesc pt sfaturi
multumesc
totusi, sa recapitulam
eu, in calitate de creditor, am executat silit (in contul unei parti din creante) uzufructul tatalui
pot sa uzez de acest drept si dupa moartea debitorului, eu fiind actualmente titulara uzufructului?