Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cetatean strain , ONG , Sponzorizari , fonduri de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cetatean strain , ONG , Sponzorizari , fonduri de la Stat .

Buna ziua !

in vederea infiintarii unui ONG in Romania , ca cetatean strain , as avea in prealabil citeva intrebari la dumneavoastra :

1 - este posibil infiintarea unui ONG in Romania, membri fondatori fiind membri familiei mele , sau este nevoie ca cel putin unul din cei minim 3 membri fondatori sa fie cetatean roman ?

2 - in cazul ca este posibil infiintarea ONG - ului doar de membri familiei mele , de ce acte este nevoie ?

3 - este posibil ca membri fondatori sa fie retribuiti sub forma unor salarii lunare in cadrul ONG ?

4 - fiind un proiect amplu si de durata, extrem de scump , este posibila primirea de fonduri de la stat , sponzorizari interne si internationale din primul an de activitate ?

Acestea sint deocamdata intrebarile mele prealabile infiintarii unui eventual ONG in tara , la care as dori un raspuns .

Multumesc

Andrei Keszeg.

Cel mai simplu este sa lecturati Ordonanţa nr. 26/2000 cu modificarile introduse de Legea nr. 246/2005.
Nu este mult de citit ,nu o sa va plictiseasca si mai mult,o sa va prinda bine sa-i cunoasteti continutul daca vreti sa infiintati un ONG.Mult succes.
1. Potrivit legii, asociatia este subiectul de drept constituit de trei sau mai multe persoane care, pe baza unei intelegeri, pun in comun si fara drept de restituire contributia materiala, cunostintele sau aportul lor in munca pentru realizarea unor activitati in interes general, al unor colectivitati sau, dupa caz, in interesul lor personal nepatrimonial.
Prin urmare, membrii fondatori ai unei asociatii pot fi : persoane fizice romane sau straine, persoane juridice romane sau straine.

2. Cererea de inscriere a asociatiei in Registrul asociatiilor si fundatiilor aflat la grefa judecatoriei in a carei circumscriptie teritoriala urmeaza sa-si aiba sediul va fi insotita de urmatoarele documente:
a) actul constitutiv;
b) statutul asociatiei;
c) actele doveditoare ale sediului si patrimoniului initial;
d) dovada disponibilitatii denumirii eliberata de Ministerul Justitiei sau, dupa caz, refuzul motivat al eliberarii acesteia.

3. In vederea dobandirii personalitatii juridice, membrii asociati incheie actul constitutiv si statutul asociatiei, in forma autentica sau atestata de avocat.
Actul constitutiv cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
a) datele de identificare a membrilor asociati: numele sau denumirea si, dupa caz, domiciliul sau sediul acestora;
b) exprimarea vointei de asociere si precizarea scopului propus;
c) denumirea asociatiei;
d) sediul asociatiei;
e) durata de functionare a asociatiei - pe termen determinat, cu indicarea expresa a termenului, sau, dupa caz, pe termen nedeterminat;
f) patrimoniul initial al asociatiei; activul patrimonial, in valoare de cel putin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociatiei, este alcatuit din aportul in natura si/sau in bani al asociatilor. In cazul aportului in natura, forma autentica a actului constitutiv si a statutului este obligatorie;
g) componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei;
h) persoana sau, dupa caz, persoanele imputernicite sa desfasoare procedura de dobandire a personalitatii juridice;
i) semnaturile membrilor asociati.

Statutul cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
a) elementele prevazute mai sus, cu exceptia celor precizate la lit. g) si h);
b) precizarea scopului si a obiectivelor asociatiei;
c) modul de dobandire si de pierdere a calitatii de asociat;
d) drepturile si obligatiile asociatilor;
e) categoriile de resurse patrimoniale ale asociatiei;
f) atributiile organelor de conducere, administrare si control ale asociatiei;
g) destinatia bunurilor, in cazul dizolvarii asociatiei, cu respectarea dispozitiilor art. 60 din OG nr.26/2000.

4. Veniturile asociatiilor provin din:
a) cotizatiile membrilor;
b) dobanzile si dividendele rezultate din plasarea sumelor disponibile, in conditii legale;
c) dividendele societatilor comerciale infiintate de asociatii sau de federatii;
d) venituri realizate din activitati economice directe;
e) donatii, sponsorizari sau legate;
f) resurse obtinute de la bugetul de stat sau de la bugetele locale;
g) alte venituri prevazute de lege.
Prin urmare, legea nu interzice donatiile sau sponsorizarile facute asociatiei chiar de la infiintarea acesteia.
Buna seara ,

multumesc pentru raspunsurile primite !

Cu respect

Andrei Keszeg.