Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... boxa subsol bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

boxa subsol bloc

Bunicul meu a lasat mostenire fratelui meu apartamentul.Prin notariat legal,dupa moartea bunicului au aparut probleme din partea presedintelui de bloc.In urma cu mai bine de 30 si ceva de ani,daca nu mai mult,dupa construirea blocului,la subsol,fiecare propietar la mica intelegere a luat cate un locusor din subsol,la aranjat,cu usa si restul si a denumito boxa.Bunicul meu a avut si el una.Cum a lui era bagata mai nasol,sub niste tevi de canalizare,lucru care nu stiu daca e legal sa pui ceva sub tevi de canalizare,a discutat amiabil cu un vecin care vindea apartamentul si care avea o boxa mai in fata si mai buna sa ii lase aceasta boxa lui.Nu stiu sigur daca au facut vreun contract sau ceva scris,ca bunicul nu a mentionat niciodata.Vecinul cu pricina a vandut si dupa ceva ani,baiatul lui a revenit in bloc si si-a cumparat apartamentul la loc.Cum ei la acel bloc au un presedinte care sufera de sefism si grandomanie si care nu se intelegea cu bunicul meu,dupa moartea bunicului meu acesta a inceput sa ne faca numai probleme.Una din probleme este boxa.Pretinde ca vezi doamne baiatul acelui vecin isi vrea boxa inapoi.Noi nu stim foarte bine ce au facut ei atunci,si acasta boxa o stiu ai mei parintii asa cum este acum de 30 de ani.Inca nu stim daca omul asa cere,azi vom afla.Dar in exces de zel presedintele a scos o foaie cu o schita a subsolului in care fiecare a trecut numele de la el citire cand si-au impartit acele boxe intre ei.Presedintele are 2 boxe tin sa mentionez.Si acum a venit el cu o somatie cica de la comitet ca nici nu am apucat bine sa o citim ca in 15 zile sa evacuam locul ca altfel el sparge lacatul si pune unul nou.Ca asa sa decis in acest comitet.Ca ar fi fost o sedinta,de care noi nu am avut cunostinta,nu a scris nicaieri ca va face aceea sedinta.Nu trebuia sa afiseze undeva??Ca doar se discuta de acesta boxa sa luam si noi parte??Cand am vrut sa vorbim cu presedintele sincer desi e un om in varsta si noi am vorbit frumos,nu o sa va vina sa credeti cum a putut vorbi cu noi.In plus a zis ca el e acolo de cand blocul si el e sef acolo si face ce vrea el cum vrea el.Ca sa nu mai spunem ca nu ne lasa nici in balconul de pe scara blocului sa punem nimik,desi acest balcon e trecut in foaia de cadastru a actului de proprietate ca un bun comun si ca am avea si noi o cota parte din el.Deci am avea voie sa punem si noi acolo un ghivecide flori sa zicem.Dar el a pus lacat nou,nu vrea sa ne dea cheia,nu vrea nimik.A bagat galeata si mopul femeii de servici ca acolo e al ei cica,parca la alt etaj nu putea sa puna decat acolo fireste.Ce sa mai facem??Daca el pe 25 aprilie ne va sparge lacatul ce vom face??Are voie??Avem si noi lucruri acolo puse ca orice om,inca de pe vremea cand traia bunicul si cand el a aranjat acolo si a pus usa .Ne puteti ajuta cu ceva legi pe care sa ii le aratam sa nu faca ce vrea el ca si cand ar fi mosia lui??Nu vrem scandal,vrem sa ne lase in pace,eventual daca nu mai vrea sa ne lasa aici sa ne lasa in alt coltisor.Banuiesc ca avem si noi dreptul cum toti au.Tin sa mentionez ca nimeni in acel bloc nu are vreun act pe vreo boxa sau nu plateste vreo taxa la asociatie.Cum sa procedam??Multumesc
[EDIT = nu este vorba de "instrainare" care inseamna vanzare, nu inchiriere - (interventie moderator)
2-Conform L nr 230/2007 schimbarea destinatiei partii comune se poate realiza numai cu acordul asociatiei de proprietari si a vecinilor direct interesati
Incercati sa va intelegeti amiabil,sa solutionati cu intelepciune si cu toleranta
Explicati ca daca accepta ca fiecare proprietar sa detina o boxa sa analizeze variantele sa va asigure si dvs un spatiu in partea comuna
elga50, moderator
Problema cu constructia boxelor in subsolul tehnic este o porcarie de la un capat la altul.
Evident ca repartizarea acelor locuri s-a facut ilegal, subiectiv, si ca orice schimbare, asa cum s-a si intamplat este si ramane la cheremul unui comitet si al unui presedinte care nu are a face cu legalitatea.
Se pot face abuzuri dictate de simpatii si antipatii.
Nu aveti decat sa va intelegeti cu vecinul, iar daca nu puteti, luati-va lucrurile de-acolo si terminati cu boxa din subsol. Nu veti face asta, veti avea o sursa permanenta de necazuri.
La fel si cu spatiul de la ghena.

Plus ca atata timp cat nu aveti macar o hartiuta "de mana" cum ca raposatii s-or fi inteles intr-un fel, nu prea aveti argumente cu care sa bateti abuzurile si antipatia.
Aseara am fost la acel baiat care am spus ca a vandut apartamentul si a fost plecat din bloc ceva ani buni ,dupa care a revenit inapoi in bloc.Si el spune ca un alt vecin ia luat boxa cand a plecat si ca acel alt vecin ia dato lu tatatie cand a plecat si el din bloc,adica daca unul pleaca un alt locatar isi poate lua acolo de la el citire.E legea junglei.Acte nu are pe el decat ce are presedintele o schita nelegalizata facuta de ei acu nu stiu cati ani .Daca va face scandal si va sparge lacatul,vom lua lucrurile si apoi vom chema sanepidul,isu si primaria si vreau sa vedem apoi daca va mai avea vreunul boxa,daca nu am eu sa nu aiba nici unul.Nu doresc acest scandal si nu am dorit sa il continuam dar acesti oameni fac presiuni pe niste lucruri ilegale atunci putem face sa fie legal si sa nu mai existe conflicte si sa nu mai aiba nimeni nimik .Iar cu balconul de pe scara avem in foaia de cadastru a apartamentului pe care sunt facute acte la notariat totul legal scris ca avem 2,90 din bunuri comune balcon casa scarii,exact asa scrie,deci pe ala avem acte.Si e o mare porcarie cu aceste boxe,nu neg,dar nu poti veni dupa 30 de ani sa ceri o boxa,si mai ales dupa 2 luni de cand e mort bunicul meu.Mi se pare bataie de joc.
barbu.laura10, utilizator