avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poprire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poprire

Buna ziua !
In cazul in care s a primit la societate o Dispozitie de poprire - emisa de un executor judecatoresc - care este cuantumul care se retine angajatului din salariu ?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:22, 18 Aprilie 2013
Se opreste 33.3% din salariu net, bani care se vireaza lunar intr-un cont specificat pe dispozitia de poprire.
- Etapa executorie = retinerea si virarea sumelor inscrise in adresa de infiintare a popririi.
Conform art. 409 alin. (1) Cod procedura civila

Adresa de infiintare a popririi, insotita de copia certificata a titlului executoriu, este transmisa tertului poprit prin scrisoare recomandata, cu confirmare de primire, sau inmanata acestuia. Salariile si alte venituri periodice realizate din munca, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta, pot fi urmarite in limita a:

- 1/2 din venitul lunar net, pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii;
- 1/2 din venitul lunar net, indiferent de natura creantelor, daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume;
- 2/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
art. 169 alin. (4) din Codul muncii, republicat, retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net.
Ultima modificare: Joi, 18 Aprilie 2013
Irina1985, utilizator
Se retine 1/3 din salariul net ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salar angajat liliigretz liliigretz Buna ziua, am primit astazi o comunicare-adresa infintare poprire pentru un angajat, in care scrie:\\"In temeiul art.452 cod procedura civila va comunicam ... (vezi toată discuția)
Proprire dubla. Adrian Danut Adrian Danut Buna ziua. Daca este o proprire pe salariu si societatea angajatoare vireaza 30% din salariul angajatului in contul executorului acesta mai poate propri contul ... (vezi toată discuția)
Poprire salar CORNEA ADRIAN CORNEA ADRIAN Am primit la institutie de la Administratia Finantelor Publice poprire pe salar. Va rog sa imi spuneti care este procentul maxim din salariu care poate sa mi ... (vezi toată discuția)