avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1227 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA aferenta bonurilor de carburanti
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA aferenta bonurilor de carburanti

Buna ziua.
Pentru deducerea TVA-ului in procent de 50% din consumul de carburant este suficient doar bonul fiscal.
Intrebarea mea este , daca pe bonul fiscal este obligatoriu sa se scrie de catre statiile PECO , codul unic de inregistrare al societatii beneficiare ? Daca ,da , in baza carui act normativ si de la ce data a intrat in vigoare. ?
In prezent, pentru decontare scriu pe bonul fiscal denumirea societatii si nr de inmatriculare a autoturismului.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: radumuresan , utilizator 10:06, 19 Aprilie 2013
Buna ziua.
Nu se mai poate deduce tva pe baza bonurilor fiscale de combustibili care nu au intiparit codusl fiscal al beneficiarului.
Furnizorii nu sunt obligati sa-si modifice softurile astfel incat sa poata tipari codul fiscal al beneficiarului.
Pentru a putea deduce tva va recomand achizitia de Bonuri valorice de combustibili auto.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bonuri fiscale carburant PUFACONT PUFACONT Va rog sa-mi spuneti si mie conforma a ce lege sau ordonanta bonurile fiscale de carburant trebuiesc stampilate trecut pe ele codul fiscal si numarul masinii ... (vezi toată discuția)
Normele la codul fiscal prin hg 84/2013, in mo 136/14.03.2013. Mariralu Mariralu Au fost publicate Normele la codul fiscal prin HG 84/2013, in MO 136/14.03.2013. O modificare foarte importanta, care intra in vigoare la data publicarii, ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal cimpazu cimpazu buna ziua, administratorul mi-a adus niste bonuri de motorina; formatul acestora este la fel ca bonurile obisnuite ex: alimente,haine etc deci nu au formatul ... (vezi toată discuția)