Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA aferenta bonurilor de carburanti
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA aferenta bonurilor de carburanti

Buna ziua.
Pentru deducerea TVA-ului in procent de 50% din consumul de carburant este suficient doar bonul fiscal.
Intrebarea mea este , daca pe bonul fiscal este obligatoriu sa se scrie de catre statiile PECO , codul unic de inregistrare al societatii beneficiare ? Daca ,da , in baza carui act normativ si de la ce data a intrat in vigoare. ?
In prezent, pentru decontare scriu pe bonul fiscal denumirea societatii si nr de inmatriculare a autoturismului.
Va multumesc
Buna ziua.
Nu se mai poate deduce tva pe baza bonurilor fiscale de combustibili care nu au intiparit codusl fiscal al beneficiarului.
Furnizorii nu sunt obligati sa-si modifice softurile astfel incat sa poata tipari codul fiscal al beneficiarului.
Pentru a putea deduce tva va recomand achizitia de Bonuri valorice de combustibili auto.