Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita imobiliara asupra unei societati ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita imobiliara asupra unei societati radiate

supun atentiei urmatoarea speta:
- un creditor a solicitat executarea silita imobiliara impotriva unei societati comerciale;
- titlul executoriu il reprezinta contractul de ipoteca imobiliara;
- societatea comerciala a fost radiata de la registrul comertului;
- nu a fost numit lichidator judiciar;
- a expirat termenul 3 luni, de numire a lichidatorului judiciar;
- executorul judecatoresc nu poate continua executarea silita imobiliara intrucat nu poate indeplini procedura de comunicare a actelor catre debitoare, care practic nu mai exista;
- in conf cu prevederile legii 31/90 10: Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului, in conditiile alin. (8) si (9), revin actionarilor."

imtrebarea mea este: cum poate creditorul sa continue executarea silita imobiliara asupra respectivului bun imobil, prin intermediul executorului judecatoresc?

Va multumesc,
chriss81 a scris:

- societatea comerciala a fost radiata de la registrul comertului;
- nu a fost numit lichidator judiciar;

Prima intrebare, cum a fost radiata socoetatea fara lichidator daca au existat datorii catre terti?

chriss81 a scris:

- in conf cu prevederile legii 31/90 10: Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului, in conditiile alin. (8) si (9), revin actionarilor."

Este corect, insa apare inca o intrebare:
Ati facut demersurile pentru a transfera bunurile catre asociati? Acestia si-au trecut imobilul in CF?
societatea a fost dizolvata ca urmare a nedepunerii situatiilor financiare si ulterior radiata. cei de onrc probabil nu au stiu de datoriile societatii..creditorul a aflat despre radierea societatii peste termenul de 3 luni de zile si i-a fost respinsa cererea de numire a lichidatorului.

care ar fi demersurile pentru a fi transferate bunurile catre asociatul unic? ascociatul unic este plecat in strainatate/disparut; la ocpi proprietar figureaza tot societatea
Pe de alta parte, daca bunul trece in patrimoniul asociatului unic, care ar fi titlul executoriu in baza caruia s-ar continua executarea silita imobiliara, avand in vedere faptul ca, contractul de ipoteca a fost incheiat intre creditor si societea debitoare radiata?
Am inteles. Foarte interesanta speta si faptul ca onrc nu a cerut numirea lichidatorului.
Sunt curios cum si cine plateste impozitul pe imobil, daca firma este radiata.

chriss81 a scris:

la ocpi proprietar figureaza tot societatea

Asta nu este bine pentru dvoastra.
Banuiesc ca executorul sau creditorul a inscris contractul de ipoteca imobiliara in C.F.

Trebuie sa cereti o hartie de la registru, din care sa reiasa ce parti sociale (%) ati avut in societate si apoi sa va inregistrati la CF ca persoana fizica.

chriss81 a scris:

Pe de alta parte, daca bunul trece in patrimoniul asociatului unic, care ar fi titlul executoriu in baza caruia s-ar continua executarea silita imobiliara, avand in vedere faptul ca, contractul de ipoteca a fost incheiat intre creditor si societea debitoare radiata?

contractul de ipoteca

Sunt si eu curios care va fi deznodamantul in aceasta speta. Bafta.
pe mine m ar interesa ca eu, in calitate de creditor, cum pot executa imobilul in continuare. contractul de ipoteca este inscris in CF, de asemenea si somatia de plata.