avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita imobiliara asupra unei societati ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita imobiliara asupra unei societati radiate

supun atentiei urmatoarea speta:
- un creditor a solicitat executarea silita imobiliara impotriva unei societati comerciale;
- titlul executoriu il reprezinta contractul de ipoteca imobiliara;
- societatea comerciala a fost radiata de la registrul comertului;
- nu a fost numit lichidator judiciar;
- a expirat termenul 3 luni, de numire a lichidatorului judiciar;
- executorul judecatoresc nu poate continua executarea silita imobiliara intrucat nu poate indeplini procedura de comunicare a actelor catre debitoare, care practic nu mai exista;
- in conf cu prevederile legii 31/90 10: Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului, in conditiile alin. (8) si (9), revin actionarilor."

imtrebarea mea este: cum poate creditorul sa continue executarea silita imobiliara asupra respectivului bun imobil, prin intermediul executorului judecatoresc?

Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: stradivarius , utilizator 08:45, 20 Aprilie 2013
chriss81 a scris:

- societatea comerciala a fost radiata de la registrul comertului;
- nu a fost numit lichidator judiciar;

Prima intrebare, cum a fost radiata socoetatea fara lichidator daca au existat datorii catre terti?




chriss81 a scris:

- in conf cu prevederile legii 31/90 10: Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului, in conditiile alin. (8) si (9), revin actionarilor."

Este corect, insa apare inca o intrebare:
Ati facut demersurile pentru a transfera bunurile catre asociati? Acestia si-au trecut imobilul in CF?
societatea a fost dizolvata ca urmare a nedepunerii situatiilor financiare si ulterior radiata. cei de onrc probabil nu au stiu de datoriile societatii..creditorul a aflat despre radierea societatii peste termenul de 3 luni de zile si i-a fost respinsa cererea de numire a lichidatorului.

care ar fi demersurile pentru a fi transferate bunurile catre asociatul unic? ascociatul unic este plecat in strainatate/disparut; la ocpi proprietar figureaza tot societatea
Pe de alta parte, daca bunul trece in patrimoniul asociatului unic, care ar fi titlul executoriu in baza caruia s-ar continua executarea silita imobiliara, avand in vedere faptul ca, contractul de ipoteca a fost incheiat intre creditor si societea debitoare radiata?
Am inteles. Foarte interesanta speta si faptul ca onrc nu a cerut numirea lichidatorului.
Sunt curios cum si cine plateste impozitul pe imobil, daca firma este radiata.

chriss81 a scris:

la ocpi proprietar figureaza tot societatea

Asta nu este bine pentru dvoastra.
Banuiesc ca executorul sau creditorul a inscris contractul de ipoteca imobiliara in C.F.

Trebuie sa cereti o hartie de la registru, din care sa reiasa ce parti sociale (%) ati avut in societate si apoi sa va inregistrati la CF ca persoana fizica.

chriss81 a scris:

Pe de alta parte, daca bunul trece in patrimoniul asociatului unic, care ar fi titlul executoriu in baza caruia s-ar continua executarea silita imobiliara, avand in vedere faptul ca, contractul de ipoteca a fost incheiat intre creditor si societea debitoare radiata?

contractul de ipoteca


Sunt si eu curios care va fi deznodamantul in aceasta speta. Bafta.
pe mine m ar interesa ca eu, in calitate de creditor, cum pot executa imobilul in continuare. contractul de ipoteca este inscris in CF, de asemenea si somatia de plata.

Alte discuții în legătură

Srl radiat-se mai platesc datoriile? ContSters69724 ContSters69724 Speta. Un SRL infintat in 1992 este radiat in 2005 pe motiv nedepunere situatii financiare la ONRC. Firma avea de platit o amenda la ITM. Daca a fost radiata, ... (vezi toată discuția)
Procedura de recuperare a restantelor de la proprietari restantieri pentru apartamente ipotecate in cazul in care banca a solicitat executarea silita. Mariussnm Mariussnm As dori sa stiu daca, prin prisma legislatiei in vigoare, asociatia de proprietari are prioritate fata de alti creditori la recuperarea restantelor chiar daca ... (vezi toată discuția)
Opozitie la dizolvare/lichidare vladion2005 vladion2005 Buna ziua. As dori sa prezint urmatoarea speta. Am un titlu executoriu ( hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila) impotriva debitoarei SC.X. ... (vezi toată discuția)