Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contract prenuptial?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contract prenuptial?

Buna ziua. In vara aceasta urmeaza sa ma casatoresc. Dupa cum evloueaza societatea in ziua de azi as vrea sa mi iau cateva masuri de precautie in ceea ce priveste bunurile proprii.
Ca atare , am ca mosterine de la parinti si bunici ( cu acte de vanzare cumparare) o casa si mai multe terenuri.
In timpul "burlaciei" mi am achizitionat singur un apartament prin programul prima casa , creditul este in curs, mai am cativa ani si o sa l achit.
Cu viitoarea sotie traiesc in concubinaj de 7 ani, in vara aceasta urmand sa ne legalizam relatia. Mentionez ca pe tot parcursul relatiei contributia ei in casa, relatie a fost zero, nu a cumparat si nu a investit nimic. Si probabil asa va fi si de acum inainte.
In termeni pt intelesul tuturor , dsoara isi cheltuie veniturile in interes propriu ( coafor, haine, etc) iar cheltuielile privind locuintele si intretinerea acesora imi revin mie. In fapt n am avut nici o pretentie de la ea. De accea am si zis ca situatia nu se va schimba dupa casatorie.

Tocmai asta ma face sa ma gandesc ( desi sper sa nu fie cazul) ca in eventualitatea unui divort daca ar putea sa atenteze la bunurile mele.
Este posibil acest lucru?
Si daca da, ce masura as putea sa iau ( gen contract matrimonial, prenuptial , etc? ) pentru a preveni astfel de situatie neplacuta?
In fapt dpdv financiar aduce zero familiei, in cazul unui divort vreau sa ramana cu ce a adus relatiei, adica nimic.
Deocamdata nu iau in calcul copii, situatia s ar schimba dramatic atunci.

Va multumesc frumos pt ajutor.
stoianflorian, utilizator
Domnule, de atentat sigur ar putea atenta. Mai ales daca ii cumparati o oala sub presiune, ati vazut ce prapad a facut o astfel de oala in Boston.
Dar sigur nu va avea niciun drept asupra acestor bunuri, care sunt bunurile dvs proprii.

Ar putea avea un drept de creanta pentru partea din credit platit in timpul casatoriei.

Daca si asta doriti sa puneti la adapost, anume posibila impartire a acestor rate, o conventie matrimoniala ar fi indicata.
Totusi, un astfel de act se face dupa discutii amanuntite cu un jurist, apoi si domnisoara trebuie sa inteleaga ce semneaza si care sunt urmarile...
Puteti trece acolo detalii despre cum se intretine relatia actuala etc.
Incheiati o conventie matrimoniala sub regimul separatiei de bunuri, astfel si pe viitor ce veti achizitiona dvs vor fi bunuri proprii, iar ce ati achizitionatbpana acum sunt inainte de casatorie tot bunuri proprii sunt. regimul separatiei de bunuri permite cea mai mare independenta matrimoniala. Desigur ca puteti achizitiona si impreuna bunuri fiecare fiind coproprietar proportional cu cota parte achizitionata. Conventia trebuie incheiata inainte de casatorie si isi va produce efectele de la data casatoriei dvs.
Zic si eu ca omul silmplu.... de ce va mai casatoriti daca aveti, chiar si teoretic, astfel de ginduri, pragmaticii vor spune ca-s "normale".

Nu e mai bine sa traiti ca si pina acum ? Ce ar aduce nou casatoria legala (daca nu este incredere...) acelasi nume? copii cu acelasi nume ? AIUREA, sintem intr-o societate atit de libera, cunosc cupluri necasatorite legal care au copii, ii cresc impreuna... si nimeni nu are ce comenta...

Regardless, inteleg, o fi dorinta dv... dar, sincer , daca dupa 7 ani ginditi asa de viitoarea sotie (si nu va condamn, sigur sinteti justificat poate sa ginditi asa...) nu cred ca se merita efortul contract pre-nuptial (va deschide cutia Pandorei - macar psihologic - ca asa sintem noi romanii, inca educati) casatorie ... si mereu cu "ochii pe butelie", so to speak...

Daca "conventia matrimoniala" va stirni "dezamagiri si reprosuri" deci, incepeti viata oficial in 2, cu stingul, banuiesc ca, legal, ce aveti dobindint inainte de casatorie, al dv. ramine, iar dupa casatorie...ramine sa faceti investitii inteligente ...adica nu din surse comune...

.... whatever, zic si eu total nespecializata in domeniul juridic, ci doar la bunul simt...am avut un impuls sa scriu ce gindesc....

Indiferent de ce alegeti, va doresc mult succes !

IuliaCo, utilizator
Nu vreau sa va suparati pe mine, dar inainte sa va raspunda cineva la problema strict juridica pe care ati ridicat-o..... eu am alta intrebare: sunteti sigur ca vreti sa va casatoriti? ca pe mine nu m-ati convins....