Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... rejudecare dupa casare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

rejudecare dupa casare

buna ziua,in urma unui proces se succesiune/iesire din indiviziune s-a dat o sentinta gresita in privinta cotelor parti.dosarul a fost trimis spre recurs.daca se caseaza cum se rejudeca ca pe fond?se pot face completari?se fac expertize?la fond valoarea constructiilor a fost foarte mare,defapt sunt in stadiul de ruina aproape iar expertul a decis ca este satisfacator spre bun,constructii din caramida cand de fapt sunt din piatra,ziduri deplasate,acoperis partial cazut...etc si multe altele.daca se trimite spre casare pina e gata procesul cade tot...inca vreo 2 ani.cine rejudeca acelasi judecator de pe fond?va multumesc
In caz de casare cu trimitere, cauza se va rejudeca in masura casarii, adica instanta de recurs va dispune o casare fie totala, fie partiala. Daca este partiala , instanta va indica ce acte de procedura/probe se pastreaza, fiind considerate castigate cauzei.

Daca casarea este totala, judecata se va relua in totalitate, inclusiv administrarea probelor.

Vor putea fi facute cereri noi. Cauza nu va fi judecata de catre acelasi judecator (pt ca acesta a intrat in judecarea fondului), ci doar de aceeasi instanta.

Foarte multe vor depinde de modul cum va motivati recursul.
sentinta a fost atacata partial cu recurs.in recurs am cerut sa se constate doar realitatea cotelor parti si sultele ce se cuvin.judecatoarea a stat foooarte prost cu matematica in ziua care a dictat grefierei sentinta.sunt o gramada de greseli in privinta cotelor,pe o singura pagina din sentinta cota ce mi s-ar cuveni e scrisa de 2 ori gresit odata 2/8 apoi 3/8,cand in realitate sunt 4/8. in privinta taxelor,cum se platesc ca pe fond?cine le plateste reclamantul,eu sunt reclamantul :">?cheltuielile de judecata de la fond raman valabile?va multumesc
In recurs, recurentul va timbra cu 50%din taxele de la fond.

Daca se admite recursul si se caseaza cu trimitere, nu veti mai timbra la fond, fiind deja achitata taxa de timbru. In schimb va trebui sa achitati o eventuala noua expertiza pe care o veti cerere.
va multumesc pentru raspunsuri,referitor la cheltuielile de judecata,daca dosarul se trimite spre rejudecare cheltuielilie de judecata cerute si apoi aprobate de la fond,le mai pot recupera?sau sunt bani pierduti?aceste sume nu au fost specificate in recurs,trebuie specificate?
Veti putea cere cheltuieli de judecata in recurs. Ele vor fi acordate in functie de solutia instantei de recurs.
Daca dosarul va fi trimis spre rejudecare, atunci veti solicita aceste cheltuieli in finalul judecarii cauzei in fond, depunand eventual un opis al acestor cheltuieli, indicand fila si totalul acestor sume.