Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... rejudecare dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

rejudecare dosar

am un dosar pt stabilirea succesiunii la care am facut recurs iar curtea de apel l a trimis spre rejudecare.ce se intampla la rejudecare?se ia totul de la 0?din nou martori si toate celelalte?pot lua anumite acte din dosarul actual?trebuie platita din nou taxa de timbru?
Depinde cu ce dispozitii s-a dat decizia de casare si de trimitere a cauzei spre rejudecare. Se vor administra probe noi doar daca scrie in dispozitiv. Cand se caseaza o hotarare judecatoreasca si se trimte spre rejudecare, instanta de recurs, ca instanta superioara, dispune si ce anume sa se efectueze de catre instanta respectiva, cea care a primit din nou dosarul. Cititi dispozitivul hotararii si reveniti cu mai multe informatii pentru a va lamuri. Nu se plateste din nou taxa de timbru.

Achiesez la cele spuse de dna Leon....depinde foarte mult de ce anume a precizat in sentinta instanta care a dispus rejudecarea...
Depinde si daca instanta a casat atat decizia din apel sau si sentinta de la fond, daca instanta a dispus casarea totala sau partiala a hotararilor....