Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... motive noi la rejudecare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

motive noi la rejudecare

Pot invoca inaintea instantei si alte motive pentru admiterea actiunii, avand in vedere ca acum dosarul se afla in stadiul de rejudecare ? Imi dau seama ca nu am nici o sansa sa castig in baza motivelor invocate initial. Adica, solicit rezilierea unui contract dar pentru alte motive...
Depinde de ce scrie in dispozitivul hotararii instantei care a casat hotararea si a trimis cauza spre rejudecare(ce a dispus sa faca instanta la care s-a retrimis dosarul).
Florea Ana-Maria Cabinet de Avocat , Avocat
"Admite recursul declarat (de cealalta parte) impotriva sentintei civ nr.X. caseaza sentinta atacata si trimite cauza spre rejudecare
Practic se ia cauza de la inceput si puteti invoca ce motive doriti, puteti cere administrarea de probe noi.

Art. 315 Cpc
In caz de casare, hotararile instantei de recurs asupra problemelor de drept dezlegate, precum si asupra necesitatii administrarii unor probe sunt obligatorii pentru judecatorii fondului.
Cand hotararea a fost casata pentru nerespectarea formelor procedurale, judecata va reincepe de la actul anulat.
Dupa casare, instanta de fond va judeca din nou, tinand seama de toate motivele invocate inaintea instantei a carei hotarare a fost casata.
La judecarea recursului, precum si la rejudecarea procesului dupa casarea hotararii de catre instanta de recurs, dispozitiile art. 296 sunt aplicabile in mod corespunzator.
Rejudecarea depinde de lipsurile constate de instanta care a dispus trimiterea, de hotararea acesteia, de motivul de recurs invocat.