Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel national si CCM la nivel de societate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel national si CCM la nivel de societate comerciala

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca exista un CCM incheiat la nivel de societate comerciala, mai are aplicabilitate si CCM la nivel national incheiat ptr. 2011-2014? Mai exact, un angajat care a fost disponibilizat (prin desfiintarea postului sau) contesta in instanta aceasta decizie si face referire la dispozitiile CCM national respectiv la criteriile de disponibilizare prevazute de acesta.( chiar daca el a fost restructurat in baza art.65-66 Codul muncii).
De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN ... acel CCMN invocat de dvs nu are nicio valabilitate in fata unui ccm incheiat la nivel de unitate, grup de unitati sau sector de activitate.

Dar referitor la criteriile care au stat la baza disponibilizarilor, acestea se iau in considerare daca concedierea s-a facut datorita desfiintarii postului?
Se iau in considerare numai daca sunt prevazute intr-un CCM aplicabil unitatii respective.
@ cristina69

Da, se iau in considerare numai daca este vorba despre o concediere colectiva .. in cazul concedierilor individuale, Codul Muncii nu impune asa ceva.
Va multumesc foarte mult pentru lamuriri.