Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... regimul vizelor
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

regimul vizelor

cetatean pakistanez casatorit cu romanca are nevoie de viza pt a calatori impreuna cu sotia in Suedia ?
Are permis de rezidenta in Romania?
Conform directivei de libera circulatie a cetatenilor europeni si a membrilor lor de familie, poate in principiu calatori in Suedia, dar numai insotit de sotie si facand dovada faptului ca sunt casatoriti. Si cu conditia sa nu aiba interdictie pe spatiul Schengen. Are 90 de zile sedere libera in spatiul Schengen intr-o perioada de sase luni (oricum s-ar socoti ea), daca vrea sa stea mai mult trebuie sa ceara permis de sedere.

Vezi brosura de pe [ link extern ]
tgeorgescu, utilizator
Soţul/soţia, părinţii, bunicii, copiii sau nepoţii care provin dintr-o ţară din afara UE nu au nevoie de viză din partea ţării în care călătoresc, dacă:
- ţara în care călătoresc face parte din spaţiul Schengen (a se vedea lista de mai jos) şi au permis de şedere ori viză eliberată de o altă ţară din spaţiul Schengen sau
- membrii de familie călătoresc împreună cu dumneavoastră ori vin în vizită şi au un permis de şedere eliberat de orice ţară din UE (cu excepţia ţării al cărei cetăţean sunteţi).