Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de stramutare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de stramutare

In ce conditii se poate depune o cerere de stramutare?
Care este baza legala?
Se poate invoca si :"motive de banuiala legitima", intrucat persoana in cauza are o prietena judecatoare?
Ce acte se trimit curtii supreme de justitie ? Se plateste vreo taxa, se anexeaza timbru judiciar?
Care este modalitatea de expeditie a documentelor?
In materie civila, institutia stramutarii este reglementata de Codul de procedura civila, in care se arata, printre altele, cauzele si motivele pentru care se poate cere stramutarea (cand una din parti are doua rude sau afini pana la gradul al patrulea inclusiv printre magistratii instantei; banuiala legitima; siguranta publica).
Cererea se depune la I.C.C.J.
Hotararea data nu este supusa nici unei cai de atac.
Cererea trebuie sa cuprinda date privind pe petitionar, obiectul, motivele in fapt si in drept ale stramutarii, data depunerii si semnatura.
Cererea de stramutare se timbreaza cu timbru fiscal si timbru judiciar.
Daca cererea este admisa, cauza se trimite spre judecata altei instante de acelasi grad.
care este valoarea pentru timbrul fiscal si timbrul judiciar ? nu se plateste si vreo taxa?