Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlul de proprietate

Buna ziua !

Sper ca stie cineva sa-mi spuna daca pot obtine un titlu de proprietate si cum procedez.
Bunicul meu a cumparat un teren in 1959 cu chitanta de mana . In urma decesului acestuia s-a facut succesinea( catre cei doi copii) urmata de iesirea din indiviziune. Mama l-a despagubit pe fratele ei, ramanand astfel unica proprietara a terenului si casei. In urma hotararii judecatoresti de iesire din indiviziune mama a facut cadastrul si intabularea. Intrebarea mea este daca mama poate obtine (in urma actelor pe care le are ) titlul de proprietate. Daca da unde trebuie sa mearga si ce trebuie sa faca.
Multumesc mult pentru ajutor.
O actiune in cosntatarea uzucapiunii ar rezolva foarte usor problema. Au trecut 30 ani... daca bunicul are deschis rol pe acele imobile nici nu aveti nevoie de martori. Succes!