Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... vinovat sau nu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

vinovat sau nu

am un prieten care a fost audiat de catreDIICOT in calitate de invinuit intr-un dosar --infractiune==contrabanda dar la intocmirea rechizitoriului afost scos de sub urmarire penala deoarece nu sunt intrunite elementele constitutive ale faptei.. va rog mai pe intelesul nostru--al lui este sau nu vinovat sau poate sa mai fie chemat in instanta .Mentionez ca toti ceilalti inculpanti au fost deja condamnati..iar el nici macar amenda nu a primit..CE INASEAMNA lipsa elementelor constitutive ale faptei ??? fapta exista sau a existat??? va multumesc anticipat
fapta a existat dar persoana respectiva nu a fost implicata, nu au existat probe impotriva ei.
si totusi institutia unde a lucrat la dat afara pe acelasi motiv --ca a fost implicat in contrabanda chiar daca DIICOTUL la scos de sub urmarire- are vreo sansa in instanta?? va multumesc anticipat
Daca in urma administrarii probelor s-a constata ca faptei concrete ii lipsesc anumite elemente care ar permite asezarea acesteia in tiparul prevazut de lege si nu este posibila o schimbare a incadrarii juridice intr-o alta infractiune se va da o solutie prin care actiunea penala sa se stinga, intrucat fara realizarea cumulativa a elementelor prevazute de lege pentru infractiune ,nu poate exista tragerea la raspundere penala.
Partile componente ale infractiunii sunt: obiectul, subiectul, latura obiectiva si latura subiectiva.
poate fi incadrata aceasta infractiune de contrabanda in contraventie de catre cei de la unitatea unde lucreaza?????? si totusi ei --unitatea de lucru----asa au sustinut si in instanta???
Inseamna ca a comis o fapta care nu constituie infractiune.
Adica fapta exista dar nu poate fi condamnat penal.
Probabil ca nici contraventional nu poate fi sanctionat dar trebuie vazut dosarul pentru a va lamuri.