Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara- venit net lunar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara- venit net lunar

buna ziua, am si eu urmatoarea situatie: am hotarit de comun acord cu sotia sa divortam la notar, mentionez ca avem un copil minor; nu ne intelegem la plata alocatiei copilului - ce inseamna venit net lunar? eu lucrez ca sofer iar pe cartea de munca am salariu minim pe economie, sotia solicita si procent din banii de diurna. va rog, cum se calculeaza pensia alimentara, ce inseamna venitul net lunar? va multumesc!
Conform prevederilor legale, diurna nu poate fi urmarita pentru nicun fel de datorii. Dar, dat fiind faptul ca divortati de comun acord, ganditi-va mai intai la copil. Daca tot beneficiati si de diurna, deci nu traiti numai din salariul minim pe economie, de ce nu ii propuneti dv o suma cu care sa contribuiti lunar la cheltuielile legate de cresterea si educarea copilului? Sau puteti sa acordati intretinerea in natura.
Daca nu va puteti intelege asupra pensiei, nu veti divorta la notar. Va decide instanta.