Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit teren inchiriat de la Primarie
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit teren inchiriat de la Primarie

Buna ziua,
Am si eu o mare problema. In perioada 2008-2011 am avut un contract de inchiriere cu primaria pentru exploatarea unui teren agricol . Mi-am respectat termenii contractului ( adica mi-am platit chiria ) si in 2011 am predat terenul. In urma cu cateva zile am primit o instiintare de la primarie prin care m-i se solicita o suma de bani reprezentand impozit pe teren, conform cod fiscal, cu toate ca aceasta obligatie nu a fost stipulata in contractul de inchiriere. De asemenea in cursul anilor 2010, 2011, 2012 m-i sau eliberat certficate de atestare fiscale fara datorii , pe 0, pe care le-am depus la diferite institutii. Intrebarea mea este daca in aceste conditii descrise mai sus , trebuie sa platesc acesti bani ?
Incepand cu 01.01.2007, persoanele care detineau teren inchiriat de la primarie, trebuiau sa plateasca impozit. Legea a fost data in 2006,cu incepere de la 01.01.2007, dar au inceput sa o aplice deabia in 2009, retroactiv impunandu-se cu 2007, contribuabilul platind si majorarile. Ciudat ca dvs, ati reziliat contractul cu ei si deabia acum v-au spus de impozit. Depuneti o cerere prin care aratati ca trebuia sa va instiinteze in perioada in care ati detinut, nu dupa 1-2 ani de la rezilierea contractului, urmand sa ii actionati in contencios administrativ. Instiintarea este de fapt somatie? Pt ca aveti posibilitatea sa o contestati. Sincer, nu trebuie sa achitati, pt ca nu il mai detineti terenul, daca inca aveati contract de inchiriere, da trebuia sa achitati, asa sa isi dea la scadere debitele, nu sa va ceara dvs sa achitati. Vedeti in baza carui articol va obliga?