Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plata impozit cladire de catre chirias
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plata impozit cladire de catre chirias

Societatea mea are din 2004 contract cu Primaria pentru inchirierea unei mici suprafete pe terasa unei piete (unde se afla amplasat un modul comercial proprietatea societatii). Recent, am primit o adresa de la Primarie prin care mi se cere sa platesc o suma X reprezentand impozitul pe cladire (aferent acelei suprafete de pe terasa) pentru perioada 2007-2011. Din suma totala, peste 40% reprezinta majorari de intarziere. Inteleg obligativitatea platii acestui impozit (desi in contract aceasta obligatie revine locatorului), dar de ce sa platesc majorari de intarziere daca anterior nu am primit nici o instiintare de plata ? Exista legal posibilitatea sa platesc aceste majorari de intarziere ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri (sfaturi) !
Conform prevederilor Codului fiscal, obligatia de a declara si achita impozitul pe cladire va revenea dumneavoastra. Deci, cu toata parerea de rau, sunteti bun de plata....