Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE NEINCASATA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE NEINCASATA

Buna ziua
Pe scurt....mai poate fi recuperata acum in 2013 o pensie neincasata pentru luna iunie 2006?? Motivul neridicarii pensiei este lipsa titularului de la domiciliu in luna respectiva...Multumesc anticipat.
Legea 263/2010

ART. 120
(1) Sumele neincasate de catre pensionar, reprezentand pensia pe luna in care a avut loc decesul si/sau, dupa caz, drepturi restante de pensie, cuvenite si neincasate pana la deces, se platesc sotului supravietuitor, copiilor, parintilor sau, in lipsa acestora, celorlalti mostenitori, in conditiile dreptului comun.
(2) Sumele prevazute la alin. (1) pot fi solicitate in cadrul termenului general de prescriptie.

Termenul general de prescriptie este de 3 ani.
Multumesc, insa pensionarul nu a decedat...e chiar vioi...doar ca a fost plecat si in luna respectiva nu a avut cine sa ii ridice pensia de la posta...apoi a facut o procura si le incaseaza si in ziua de azi...insa a ramas luna aceea neincasata. Acum a revenit si doreste sa isi ia banutii...se mai aplica acelasi termen de prescriptie?? Ca la cei decedati???
:stunned:
.......si/sau, dupa caz, drepturi restante de pensie....

Se aplica termenul general de prescriptie.