Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli de deplasare in interesul ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli de deplasare in interesul serviciului(diurna, cazare)

Buna ziua,

Care este tratamentul fiscal ptr deplasare in interesul serviciului:(diurna + cazare), din pct de vedere al angajatorului si al salariatului.?Ce contributii se platesc?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Conform art.55 alin.(2) lit.i).din Codul fiscal, indemnizatia primita de angajati pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate,in tara si in strainatate,in interesul serviciului,...pentru partea care depaseste de 2,5 ori nivelul stabilit pentru personalul din institutiile publice(actualmente 13 lei/zi),este venit asimilat salariilor si se impune ca venit din salariu. Aceasta prevedere se aplica cu data de 01.02.2013. Conform art.296^4 coroborat cu art.296^15 lit.g).din Codul fiscal,indemnizatiile care depasesc limita mentionata mai sus,se cuprind si in baza de calcul al contributiilor sociale individuale obligatorii.